mozilla.org.il
דף ראשי
The Mozilla
Foundation
English
הצטרפות
פורום
חדשות מוזילה
כתיבה לפי התקן
Firefox
Thunderbird
תנאי הרשיון
תמיכה טכנית
שו"ת
וויקי
קישורים
הוראות למתרגמים
דווח על באג
יצירת קשר
חיפוש

SourceForge Logo

valid html 4.0

כתיבה לפי התקן

תקני הרשת המוגדרים על ידי ה-W3C בשיתוף עם יצרני הדפדפנים, באים לתת פתרון לדילמה העתיקה: מה לעשות - לכתוב קוד שיותאם לכל דפדפן בנפרד עם כל העבודה הכרוכה בכך, או לכתוב קוד המותאם לדפדפן אחד בלבד, ובכך להפסיד גולשים המשתמשים בדפדפנים אחרים? הדילמה הזו חריפה יותר עבור מפתח האתרים העברי, עקב גודלו המצומצם גם כך של קהל קוראי העברית.

תקני ה-HTML וה-CSS, יחד עם ה-DOM, באים לתת מסגרת עבודה יחידה, שאליה יותאמו הן הדפדפנים והן האתרים.

חשיבות התקנים גדלה בעת האחרונה, הן בגלל הקפדה רבה יותר על התקנים מצד הגירסאות האחרונות של הדפדפנים (Explorer 6,‏ Netscape 6/7 ו-Mozilla), והן בגלל התפשטות הגלישה במערכות אלטרנטיביות: החל משימוש במערכות הפעלה אלטרנטיביות על המחשב האישי (כגון Linux), דרך גלישה ממכשירי כף יד, וכלה בגלישה באמצעות קונסולות משחק. התקנים מאפשרים גם יצירת אתרים הנגישים לאנשים עם מוגבלויות בקלות רבה הרבה יותר, היבט המקבל משנה חשיבות לאור חקיקה בנושא בארה"ב, בריטניה, אוסטרליה, פורטוגל וארצות נוספות.

כתיבה לפי התקן מבטיחה לא רק תאימות רבה יותר למגוון אפשרויות הגלישה הקיימות היום, אלא גם תאימות לעתיד, ופחות בעיות תאימות עם דפדפנים חדשים, במחשב האישי ובמכשירים אחרים, שיצאו בעתיד.

בנוסף ליתרונות התאימות, כתיבה לפי התקן נותנת כלים חזקים המקצצים את הזמן הנדרש לבדיקת האתר ואיתור באגים בו, ויוצרת קוד המובנה בצורה קלה יותר לתחזוק.

ההערכה המקובלת בעולם היא שדפדפן Explorer של מיקרוסופט מחזיק כ-84% משוק הדפדפנים (עד כמה שניתן לקרוא בשם "שוק" למצב בו תוכנות ניתנות בחינם), ושאר ה-16% מורכב בעיקר מדפדפן Mozilla Firefox ועוד מספר דפדפנים בעלי נתח שוק קטן. מצב זה נוצר עקב שיטות שיווק לא הוגנות במקרה הטוב, ולא חוקיות במקרה הרע, כפי שפסק בית המשפט הפדרלי לערעורים של ארה"ב בנובמבר 2001.

בישראל המצב חמור עוד יותר, משום שבנוסף לאמור לעיל, חברת Netscape, המתחרה העיקרית של Explorer במהלך שנות ה־90', לא כללה תמיכה בהצגת טקסט עברי או כיוון טקסט מימין לשמאל בדפדפן שלה, עד וכולל גרסה ‎4.x. יוצא דופן אחד הוא גרסה תומכת עברית שפותחה ע"י יבמ ישראל, שכונתה 4.61i, שהיתה מבוססת על גרסה 4.61 של Netscape. עקב זאת ההערכה המקובלת היא כי בישראל מחזיק Explorer בכ-90%-95% משוק הדפדפנים. מסיבה זו יותר ויותר מפתחי אתרים מרשים לעצמם להתעלם ממשתמשי דפדפנים אחרים, ביניהם כאלה המבוססים על Mozilla, ולהשתמש בפקודות וטכנולוגיות לא תקניות, הנתמכות רק ע"י דפדפן Explorer. אתרים אחדים אפילו חוסמים את הכניסה אליהם בפני משתמשי Netscape, וכתוצאה מכך גם בפני כל דפדפן מבוסס Mozilla אחר.

המצב הזה משתנה עם הופעת דפדפן Mozilla (עליו מתבססות הגרסאות האחרונות של דפדפן Netscape ודפדפנים אחרים), שהוא דפדפן בקוד פתוח, דהיינו כל אדם בעל הכישורים המתאימים יכול לתרום לפיתוחו. למעשה, העבודה הנעשית באתר זה, לפיתוח חבילת שפה עברית, היא גם תרומה כזו. במסגרת זו, פיתחה שוב יבמ ישראל תמיכה עברית לדפדפן Mozilla (ודפדפן Netscape ירש ממנו תמיכה זו). במצב זה, בו קיימים דפדפנים נוספים התומכים בהצגת אתרים עבריים, אין ל-Explorer עוד כל יתרון משמעותי, לבד מהיותו זמין מן המוכן עם מערכת ההפעלה Windows.

כדפדפן קוד פתוח המוביל בחזית הטכנולוגית, Mozilla תומך בתקנים החדשים ביותר, ומקפיד להציג אתרים לפי תקנים אלו. דבר זה עלול לגרום לאתרים שאינם כתובים לפי התקן להיות מוצגים בצורה שונה ממה שהתכוון מפתח האתר. כתיבה לפי התקן תבטיח את הצגת האתר כראוי ב-Mozilla ובדפדפנים המתבססים עליו.

אנו קוראים מכאן למפתחי האתרים הישראלים שלא להתעלם עוד מגולשים שאינם משתמשים באקספלורר, ולכתוב את האתרים עליהם הם מופקדים בהתאם לכללים שנקבעו על ידי ה-W3C, כדי שכל גולש יוכל ליהנות מהם במידה שווה, ללא תלות בדפדפן בו הוא משתמש.

למידע נוסף:

השתתף במאבק

כדי לגרום למנהלי אתרים לכתוב באופן שיתאים לכל דפדפן, אנו צריכים את עזרתך. בהמשך מפורטים אתרים שאינם מותאמים לשימוש עם דפדפנים המבוססים על Mozilla, או אף חוסמים את הגישה לדפדפנים אלה בכלל. שלח דוא"ל למנהלי האתרים ואמור להם מה דעתך. הפנה אותם לדף זה או לקישורים המפורטים לעיל, כדי שיוכלו לשפר את האתר. זכור, כדי שיתיחסו אליך ברצינות, התייחס אליהם ברצינות. השתמש בשפה מכובדת ועניינית. שימוש בנאצות וגידופים לא ישיג דבר.

לחלופין, ניתן להשתמש במכתב הזה, שנוצר על ידי הצוות לעידוד כתיבה לפי התקן (או כפי שהם מכנים זאת, אוונגליזם) של mozilla.org, המכיל מגוון מקורות מהם יכולים מנהלי האתר לשאוב מידע על הדרכים לתיקונו, כך שיתאים להצגה עם כל דפדפן. עם זאת, כדי להשתמש בו רצוי לדעת מה מקור הבעיה של האתר.

אם אתה מכיר אתרים אחרים בעלי עניין לציבור הכללי שלדעתך צריכים להופיע כאן, ספר לנו.

הסבר על פעילות Mozilla.org בנושא

אתרים שאינם מותאמים לדפדפנים מבוססי Mozilla
שם האתר כתובת האתר כתובת ליצירת קשר הערות
גמל נט ופנסיה נט http://gemelnet.mof.gov.il/, http://pensyanet.mof.gov.il כלל לא ניתן לראות את רשימת קופות הגמל והפנסיה. [1]
e-Map http://www.e-map.co.il במרבית המקרים בעמוד נתקע במצב "טוען". [2]
ביטוח לאומי http://btl.gov.il, https://b2b.btl.gov.il/b2b/Pay.asp, https://b2b.btl.gov.il/b2b/framesetlogonanonymous.asp http://www.btl.gov.il/code_heb/pniot_tofes_gen.htm אי אפשר לשלם דרך האתר, יש שימוש ב- VBScript. יש שימוש בפונקציה window.navigate בג'אווה סקריפט
בינת http://www.bynet.co.il http://www.bynet.co.il/mail.asp תפריטים לא עובדים מ- Mozilla.
ג'יידייט http://www.jdate.co.il/ שרות לקוחות צ'ט לא שמיש עקב שימוש בפלאש: בלינוקס האותיות הפוכות, בווינדוס המילים הפוכות ("עולם שלום" במקום "שלום עולם");
ZER4U http://www.zer4u.co.il כפתורי הרכישה לא עובדים [3]
רשות השידור http://www.iba.org.il/ http://www.iba.org.il/v1/index.aspx?classto=contactUs לא ניתן לדפדף בארכיון השידורים לפי אות [4], הוידאו לא פועל כלל במע' הפעלה שאינן חלונות.
המשרד להגנת הסביבה http://www.sviva.gov.il/ כתוב לנו המפות האינטראקטיביות ( http://gis.sviva.gov.il/ ) לא עובדות כלל. [5]
אתר בתי המשפט http://www.court.gov.il/ mailto:WebMaster@court.gov.il לא שמיש, לא ניתן לחפש פסקי-דין גם מחוץ למערכת נט המשפט. לגבי נט המשפט: ראו פסקה של אתרים חוסמים.
טוטו ווינר http://www.winner.co.il/ http://winner.co.il/totodata/contactUs.asp הודעות לא מוצגות טוב, מקשות על תפעול האתר.
הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה http://www.cbs.gov.il http://surveys.cbs.gov.il/Survey/survey.htm טופס הסקר החברתי אינו עובד - משתמשת בפונקציה window.navigate בג'אווה סקריפט
אתרים החוסמים דפדפנים מבוססי Mozilla
שם האתר כתובת האתר כתובת ליצירת קשר הערות
אינטרלקט http://interlect.co.il info@interlect.co.il הגישה לאתר חסומה. כאשר עוקפים את החסימה מתקבל אתר שאינו מתפקד כראוי. [6]
נט המשפט (מדינת ישראל הרשות השופטת) http://elyon1.court.gov.il/heb/netminfo/home_search.htm mailto:Lawyers_Support@court.gov.il הגישה לאתר נפתחה (עדיין מוצגת ההמלצה לדפדפן אינטרנט אקספלורר 7). כאשר נכנסים לאתר, לא ניתן להזין אף נתון לתיבות הטקסט לצורך חיפוש\כניסה.

כל השמות והסמלים המסחריים המופיעים כאן שייכים לבעליהם החוקיים

Copyright © 1998-2004 The Mozilla Organization
and Hebrew localization team.