הודעה לעיתונות

פתח תקוה, (16.8.2002) - בתאריך 11.8.2002 שוחררה לציבור חבילת שפה עברית עבור גרסה 1.0.0 של דפדפן Mozilla. חבילת השפה מתרגמת את שפת הממשק (תפריטים, תיבות דו-שיח וכד') של הדפדפן לעברית, והופכת אותו ליישום עברי לכל דבר. ניתן להתקין את החבילה על דפדפני Mozilla המותקנים על שלושת משפחות מערכות ההפעלה הנפוצות: Windows לסוגיו (NT4/95 ומעלה), MacOS ו-UNIX (כולל linux וסוגים אחרים).

אחד המכשולים העיקריים העומדים בפני משתמש המחשב הישראלי הוא מחסור בתוכנות עבריות. כאשר תוכנה כתובה בעברית, הדבר מקל מאוד על המשתמש דובר העברית, ולעיתים מהווה תנאי הכרחי לשימוש בתוכנה. תרגום Mozilla לעברית יאפשר למשתמשים ישראליים רבים להשתמש בה, כחלופה לדפדפנים אחרים.

חבילת השפה העברית פותחה באופן עצמאי, ובתיאום עם הארגון המפתח את דפדפן mozilla.org ,Mozilla, על ידי קבוצה מצומצמת של ישראלים בישראל ובחו"ל. הגרסה העברית עדיין סובלת ממספר בעיות קוסמטיות, עקב באגים של Mozilla עליהם אין למתרגמים שליטה, אך באגים אלה דווחו ל-mozilla.org והם יתוקנו בגרסאות הבאות.

Mozilla הוא חבילת תוכנה המשלבת דפדפן משוכלל, תוכנת דוא"ל וקבוצות דיון מתקדמת, לקוח צ'אט IRC שימושי ועורך דפי HTML בסיסי. Mozilla מפותח בשיטת הקוד הפתוח על ידי mozilla.org (http://mozilla.org), אירגון ללא מטרות רווח הממומן על ידי חטיבת Netscape של תאגיד AOL Time Warner. תנאי הרשיון של Mozilla מאפשרים לכל אדם או חברה להשתמש בו כדי לבנות תוכנה אחרת, ו-Netscape התבססה עליו כאשר בנתה את הגרסה האחרונה של הדפדפן שלה, Netscape 6. בנוסף, מספר חברות וקבוצות אחרות מפתחות דפדפנים המבוססים על Mozilla.

Mozilla ודפדפנים המתבססים עליו תומכים בהצגת אתרים עבריים בצורה מלאה, למעט מספר באגים זניחים, אשר יתוקנו בגרסאות הבאות.

Mozilla הוא הדפדפן בעל התמיכה הטובה ביותר בשוק כיום בתקני הרשת החדשים ביותר, כפי שהוכרזו על ידי קונסורציום הרשת הכלל עולמית (W3C, http://www.w3.org) האחראי על תקינה בנושא בניית אתרים. לצערנו, עקב שליטתה של חברת Microsoft בתחום הדפדפנים, אתרים רבים משתמשים בטכנולוגיות קנייניות של Explorer אשר אינן עומדות בתקנים אלה. אנו מקווים כי מנהלי אתרים ישכילו להתאים את אתריהם לתקנים הבינלאומיים, ובכך יאפשרו גם לציבור הגדל והולך המשתמש בדפדפנים ומערכות הפעלה שאינם של Microsoft ליהנות מאתריהם.

החל מיום שני, 12.8.02, ניתן להוריד את חבילת השפה הן מאתר קבוצת הלוקליזציה, http://mozilla.org.il, והן מאתר הפיתוח של דפדפן mozilla, בכתובת http://www.mozilla.org/projects/l10n/mlp_status.html#contrib.

צוות התרגום מעוניין בעזרה של מתנדבים מתוך ציבור משתמשי האינטרנט בישראל, היכולים לתרום מזמנם לתרגום גרסאות עתידיות של Mozilla. ניתן ליצור קשר דרך אתר הלוקליציה, או בדוא"ל jobs@mozilla.org.il.