הודעה לעיתונות

פתח תקוה – (16/9/03) – mozilla.org.ilהכריזו היום על חבילת שפה עברית עבור גרסה 1.4 של דפדפן Mozilla. חבילת השפה מתרגמת את שפת הממשק (תפריטים, תיבות דו-שיח וכד') של הדפדפן לעברית, והופכת אותו ליישום עברי לכל דבר. ניתן להתקין את החבילה על דפדפני Mozilla המותקנים על שלושת משפחות מערכות ההפעלה הנפוצות: Windows לסוגיו (95/NT4 ומעלה), MacOS ו-UNIX (כולל linux וסוגים אחרים). בנוסף, ניתן להוריד קובץ המתקין את Mozilla כאשר חבילת השפה כבר מותקנת בו, עבור Windows.

Mozilla היא חבילת תוכנה המשלבת דפדפן משוכלל, תוכנת דוא"ל וקבוצות דיון מתקדמת, לקוח צ'אט IRC שימושי ועורך דפי HTML בסיסי.

גירסה זו מציגה תמיכה בתקן השמירה על הפרטיות P3P, המאפשר למשתמש לראות פירוט של מדיניות האתר לגבי שימוש מידע אישי, באתרים התומכים בכך. בנוסף, גרסה זו מציגה שיפורים עורך ה-HTML ובמסנן דואר הזבל.

בחודשים הקרובים צפוי פיצול של חבילת התוכנה הנוכחית למספר חלקים: דפדפן קל משקל וידידותי למשתמש, שניתן יהיה הרחיב עם עורך HTML ולקוח IRC אופציונליים, ותוכנת דואר עצמאית. כבר עתה ניתן לנסות גירסאות ניסיון (בטא) של חלק תוכנות אלה:

דפדפן: http://www.mozilla.org/products/firebird

תוכנת דואר: http://www.mozilla.org/projects/thunderbird

זהו שינוי משמעותי במבנה התוכנה, שירשה את הגישה הנוכחית מ-Netscape Communicator 4.

גם לגרסה הנוכחית וגם למבנה המפוצל החדש קיימות עשרות הרחבות, המוסיפות יכולות חדשות לתוכנה. הרחבות אלה כוללות סרגל חיפוש לגוגל (GoogleBar), חוסם פרסומות, יומן, מצפין דואר, שליטה בדפדפן בעזרת תנועות עכבר (בדומה ל-Opera), תוכנה לחיפוש בחנות הספרים Amazon, לקוח MSN Messenger, מנפה באגים ב-JavaScript למפתחי אתרים, ועוד.

חבילת השפה העברית פותחה באופן עצמאי, ובתיאום עם הארגון המפתח את דפדפן Mozilla, קרן Mozilla, על ידי קבוצה מצומצמת של מתנדבים. הגרסה העברית עדיין סובלת ממספר בעיות קוסמטיות, אשר אינן תלויות בצוות התרגום. בעיות אלה יתוקנו בגרסאות הבאות.

כאמור, Mozilla מפותח בשיטת הקוד הפתוח על ידי קרן Mozilla‏ (Mozilla Foundation, http://mozilla.org), חברה ללא כוונות רווח שהתפצלה לאחרונה מתאגיד AOL Time Warner, וממשיכה את פיתוח הדפדפן באופן עצמאי. בחודשים האחרונים פיטרה AOL או העבירה לפרוייקטים אחרים כחמישים מעובדי חטיבת Netscape, שהיו מרבית המפתחים של Mozilla ו-Netscape.

תנאי הרשיון של Mozilla מאפשרים לכל אדם או חברה להשתמש בו כדי לבנות תוכנה אחרת, ו-Netscape התבססה עליו כאשר בנתה את הגרסה האחרונה של הדפדפן שלה, Netscape 7.1. בנוסף, מספר חברות וקבוצות אחרות מפתחות דפדפנים ויישומים אחרים המבוססים על Mozilla.

Mozilla ודפדפנים המתבססים עליו תומכים בהצגת אתרים עבריים בצורה מלאה, למעט מספר באגים זניחים, אשר יתוקנו בגרסאות הבאות.

Mozilla הוא הדפדפן בעל התמיכה הטובה ביותר בשוק כיום בתקני הרשת החדשים ביותר, כפי שהוכרזו על ידי קונסורציום הרשת הכלל עולמית (W3C)האחראי על תקינה בנושא בניית אתרים. לצערנו, עקב שליטתה של חברת Microsoft בתחום הדפדפנים, אתרים רבים משתמשים בטכנולוגיות קנייניות של Explorer אשר אינן עומדות בתקנים אלה. אנו מקווים כי מנהלי אתרים ישכילו להתאים את אתריהם לתקנים הבינלאומיים, ובכך יאפשרו גם לציבור הגדל והולך המשתמש בדפדפנים ומערכות הפעלה שאינם של Microsoft ליהנות מאתריהם.

החל מיום ו'12/9/03, ניתן להוריד את חבילת השפה מאתר קבוצת הלוקליזציה, mozilla.org.il. בימים הקרובים ניתן יהיה להורידה גם מאתר הפיתוח של דפדפן mozilla, בכתובת http://www.mozilla.org/projects/l10n/mlp_status.html#moz_1.4

צוות התרגום מעוניין בעזרה של מתנדבים מתוך ציבור משתמשי האינטרנט בישראל, היכולים לתרום מזמנם לתרגום גרסאות עתידיות של Mozilla והתאמתו למשתמש הישראלי בדרכים אחרות. ניתן ליצור קשר דרך אתר הלוקליציה, או בדוא"ל.