תמיכה ב־SVG מתוכננת לפיירפוקס 1.1

אחת מהתוספות היותר חשובות שהדפדפן יכול לקבל תגיע אלינו כנראה בעוד חודשים מספר. לאחר שנים של המתנה, גירסה 1.1 של פיירפוקס כנראה תגיע למחשבינו עם תמיכה ב־SVG.

בדפי האינטרנט השונים יש אובייקטים גרפיים; יש תמונות בפורמט GIF, JPEG ולאחרונה גם PNG. שלושתם מבוססי נקודות, שמגדירות מראש את הצבע של כל נקודה בתמונה. פורמט ה־SVG משתמש בשפה שונה, ובמקום לייצג את התמונה מנקודות, התמונה נבנת מקווים וצורות גיאומטריות שונות. היתרון המשמעותי ביותר של SVG הוא שהתמונה תראה ברורה על פני רזולוציות שונות, בלי גודל מוגדר לאובייקט התמונה. מעשית, SVG דומה לפורמט Shockwave Flash הקנייני של מקרומדיה, רק שכאן מדובר על פורמט פתוח מבוסס XML, ובמקרה שלנו, כזה שמוטמע ישירות בקוד של הדפדפן, ולא בא בתור תוסף.

SVG ומוזילה זה לא משהו חדש; התמיכה קיימת בצורה זו או אחרת מזה שנים, אלא שבעקבות בעיות רישוי שונות של ספריית הקוד הרלוונטית, הדרך היחידה לקבל מוזילה עם SVG הייתה להדר לבד את הקוד, או להשתמש בגירסאות מיוחדות של מוזילה שהודרו במיוחד. כעת מצפים כי תמיכה מובנית של SVG בדפדפן תאפשר לפתח אפליקציות רשת נוחות ומתקדמות יותר, כמו גם הרחבות וערכות נושא עם תכונות משופרות.

SVG מתאים לגרפיקה, ולא יוכל להחליף את הפורמטים המקובלים לתמונות ברשת. לעומת זאת, ה־SVG יוכל להחליף את ה־GIF המיושן, שמאד מוגבל בעידן של של יותר מ־256 צבעים. בזכות שילוב של SVG עם ג'אווה־סקריפט ו־DOM נוכל לבנות בקלות דפים דינמיים ואינטראקטיביים, ברמה ובאיכות שניתן כיום להוציא רק עם פורמטים ותוכנות קיניניות.

Mozilla עם תמיכה ב־SVG
הדגמה של SVG ב־Gecko. מתוך croczilla.com.

בניות ליליות אחרונות של פיירפוקס כבר נבנות עם תמיכה ב־SVG תחת חלונות ומקינטוש בלבד, ונדרש היה להפעילה באמצעות העדפות נסתרות, מהיום התמיכה ב־SVG כבר מופעלת כבריירת מחדל. בניות עם SVG ללינוקס אמורות להגיע בימים הקרובים. לא ידוע עדיין אם ניתן יהיה לצפות בתכני SVG תחת Mozilla ("SeaMonkey") 1.8.

קישורים:
דוגמאות של SVG – דורשות תמיכה ב־SVG
SVG בדרך למוזילה [whatsup.org.il]

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.