"מוזילה" הקימה חברת בת מסחרית

ארגון מחדש: הקרן הקימה חברה למטרות רווח, שתמוקם במאונטיין ויו, קליפורניה, והיא צפויה להעסיק כ-36 עובדים, בהשוואה לשלושה או ארבעה כיום

מקור: Ynet

קרן הקוד הפתוח "מוזילה" (The Mozilla Foundation), החולשת על פיתוח דפדפן האינטרנט "פיירפוקס", הקימה חברת בת מסחרית, צעד לא שגרתי עבור ארגון טכנולוגי ללא מטרות רווח.

החברה החדשה, הקרויה The Mozilla Corp, אינה ישות מסחרית טיפוסית, מודה מיטשל בייקר, נשיאת החברה, "בניגוד לחברות מסחריות רגילות, אנו נפעל למען האינטרס הציבורי אשר עבורו הוקם פרויקט 'מוזילה' ועיקרו – לשמור על האינטרנט חופשי וזמין לכל".

החברה תעסיק כ-36 עובדים

חברת מוזילה תעסוק מעתה בעיקר בפיתוח והפצת תוכנות מבוססות קוד פתוח כמו הדפדפן "פיירפוקס" ותוכנת הדוא"ל Thunderbird. החברה תנהל את מיזמי הפיתוח, תקבע מדיניות וסדרי עדיפויות ותעמוד בקשר עם המפתחים.

החברה החדשה תמוקם במאונטיין ויו, קליפורניה (מקום המנהלה של גוגל), והיא צפויה להעסיק כ-36 עובדים, בהשוואה לשלושה או ארבעה המועסקים כיום ב"קרן מוזילה", אמרה בייקר. בחברה מדגישים כי "פיירפוקס" ו-Thunderbird יישארו תוכנות חינם בכל מקרה.

פרנק הקר, מנהל המדיניות של קרן מוזילה, אמר כי חברה למטרות רווח תספק לפרויקט יותר מקורות מימון. כבר היום, גוגל משלמת לקרן מוזילה סכום שלא צוין, עבור הפצת הדפדפן עם גירסה מותאמת של "גוגל" כדף הבית.

בעתיד, "מוזילה" תשקול לאפשר לחברות אחרות לשכור את עובדיה על מנת לפתח תכונות חדשות עבור "פיירפוקס" ותוכנות אחרות, אמר הקר. עם זאת, החברה לא מתכננת בשלב זה לספק תמיכה טכנית בתשלום.

צעד חריג בעולם הקוד הפתוח

הקמת עסק מסחרי הוא צעד חריג במיוחד בעולם הקוד הפתוח, המבוסס על קהילות של מפתחים – לעתים מחברות שונות – שמפתחים יחד תוכנה. עם זאת, מיזמי פיתוח פופולריים הולידו בעבר ארגונים ללא מטרות רווח על מנת להקל על תהליך הפיתוח. כך נהגו מפתחי שרת האינטרנט הפופולרי Apache ב-1999, כשהקימו את "קרן אפאצ'י" (Apache Foundation). קרן מוזילה הוקמה כארגון ללא מטרות רווח ביולי, 2003, כדי לספק תמיכה משפטית וכלכלית לפרויקט "מוזילה", שיצא מחטיבת "נטסקייפ" של AOL לדרך עצמאית.

בחברה הסבירו כי הרחבת הפעילות של "מוזילה" מתחייבת גם בשל ההצלחה העצומה של הדפדפן "פיירפוקס", שהושק רשמית ב-2004, והורד עד כה ביותר מ-75 מיליון עותקים. על פי הערכות, נתח השוק של הדפדפן עומד על כ-10 אחוזים.

תגובה אחת בנושא “"מוזילה" הקימה חברת בת מסחרית

  1. תומר, ממך ציפיתי ליותר. אתה צריך לדעת, אם אתה קורא את MozillaZine, שכבר כיום הקרן מעסיקה קרוב ל-40 עובדים. חוץ מזה, אני ראיתי רק Mozilla Corporation, ולא The Mozilla Corp או איזה מוטציה ש-ynet אספו מ-AP.

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.