תכונת המיקומים בפיירפוקס 2.0 – הצצה ראשונה

"מיקומים" ("Places") זו אחת מהתכונות הבולטות שתעשה את דרכה לתוך פיירפוקס 2.0. תכונה זו תחליף את תכונות ההיסטוריה והסימניות – הראשונה מאחסנת כיום את רישום הדפים בהם צפינו בעבר, בעוד השנייה שומרת רישום על דפים שהמשתמש סימן לכך מסיבה כלשהי, הן מאחר ומדובר בדפים בהם המשתמש מבקר באופן שוטף (דפים מועדפים), והן דפים מעניינים שהמשתמש מעוניין להיכנס אליהם מאוחר יותר.

Places Manager in early experimental build of the upcoming Firefox 2.0

גירסה נסיונית של פיירפוקס עם תכונת המיקומים זמינה כאן. גירסה זו מאד לא יציבה ואיננה מומלצת לאף־אחד כל עוד הוא לא מתכוון להתעסק עם הקוד הפנימי של הדפדפן. דווח כי יתכנו שיבושים במידה ומשותף פרופיל בין גירסה זו ובין הגירסאות הרגילות.

Neil Turner בדק את הגירסה הנסיונית, ומדווח בבלוג שלו כי למרות שתפריט הסימניות עדיין קיים ומתפקד באותה צורה כמו בגירסאות הנוכחיות, סרגל הסימניות התחלף עם סרגל מיקומים, וקיים כפתור "Show Places" בקצהו, אשר טוען את מנהל המיקומים ("Places Manager") בלשוניות הפעילה.

מסך מנהל המיקומים מורכב מאזור עם קטגוריות בצד שמאל, ומיקומים בצד ימין. הקטגוריות כוללות את כל הדפים, או דפים שנצפו היום. מיקומים (כלומר אתרי האינטרנט) מופיעים בצד הימני בהתאם לקטגוריה שנבחרה. סימניות ופריטי סרגל המיקומים מופיעים גם הם כקטגוריות. ניתן להגיד כי באמצעות תכונה זו מוזגה תכונת הסימניות עם תכונת ההיסטוריה.

תכונה זו היא גם הראשונה שעושה שימוש במבנה ה־mozStorage, הידוע גם בתור Mozilla Unified Storage. כיום, פיירפוקס עושה שימוש במגוון מבני איחסון שונים לנתונים – RDF, קבצי טקסט, HTML ו־Mork (שידוע בקרב המפתחים בתור מבנה קבצים מאד מסורבל שזוכה לקללות וגידופים). תוכנית העל היא להעביר את כל הנתונים למבנה mozStorage, וזה הצעד הראשון. מבנה זה מתבסס על SQLite, ובעל רמה כלשהי של הצפנה לצרכי אבטחה.

נכון לעכשיו, קיימת רק גירסת מפתחים נסיונית אחת המממשת את תכונת המיקומים, וככזו היא מאד מסורבלת – מסך המיקומים דורס את הנתונים הקיימים בלשונית הפעילה ומציג את כתובת קובץ ה־XUL בסרגל הכתובת. כתובות אתרים מזוהות באמצעות רמה שניה בלבד, כך שכל האתרים שתחת "co.il" יופיעו יחדיו תחת כתובת האתר הפיקטיבי "co.il". למרות כל זאת, מדובר בימיה הראשונים של התכונה. מידע נוסף קיים בוויקי של mozilla.org, היכן שקיים מידע גם על תכונותיו האחרות של הדפדפן Firefox 2.0. צפו לניהול משודרג של הרחבות וערכות נושא, תמיכה בממשק במספר שפות תחת קובץ התקנה בודד, ניהול תוספים טוב יותר, וניהול קל יותר של תוספי החיפוש.

מקור: הבלוג של Neil Turner

2 תגובות בנושא “תכונת המיקומים בפיירפוקס 2.0 – הצצה ראשונה

  1. הייתי קורא לזה "מקומות" ולא "מיקומים". מיקום זה יותר location, מקום זה יותר אישי, ונראה לי שזה מעביר יותר טוב את הכוונה בבחירת השם place.

  2. כבר קיים משהו דומה בFLOCK – דפדפן שמבוסס על קוד המקור של איזה גרסה של פיירפוקס..
    אבל שם יש רק את התפריט המלא ויש את הקטע שזה מראה את הכתובת של הקובץ XUL(לא זוכר אם שם זה משהו שונה)

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.