חזרתי מ־FOSDEM‏ (2)

לפני שאמשיך בתיאור ההרצאות, הייתי רוצה לנסות לתאר קצת את האוירה בכנס. הכנס נערך בקמפוס האוניברסיטה החופשית של בריסל (Université Libre de Bruxelles [הסבר על השם]), בשני בניינים עיקריים. באחד מהם היו רק חדרי מפתחים של פרוייקטים מסויימים (GNU Classpath, X.org, Gnome ועוד), אז לא עשיתי שם יותר מסיבוב. בשני, בו היה בין היתר גם חדר המפתחים של מוזילה, היה כל הכיף. לאורך שני מסדרונות מחוברים במדרגות הסתדרו דוכנים של ג'נטו, דביאן, MirOS והפצות BSD אחרות, מוזילה־אירופה, קרן התוכנה החופשית-אירופה, ואולי עוד כמה. רוב הזמן המסדרון היה עמוס באנשים שבדקו מה יש לדוכנים להציע (הרבה דיסקים וחולצות) ועברו מפה לשם ומשם לפה, התעניינו מה עוד בהרצאות, ועוד. בבניין סמוך היתה מעין קפטריה מאולתרת, עם שתיה חמה או קרה, וסנדביצ'ים.

נמשיך בהרצאות. זביגנייב ברניקי, שהזכרתי קודם, עובד גם בפרוייקט Flock (עובד במובן שמשלמים לו משכורת בשביל זה). הוא הראה משהו מעניין: הוא הציב זה מול זה את נטסקייפ 2.0 ופיירפוקס 2.0 (גרסת הפיתוח), והראה שחוץ מהלשוניות הם כמעט זהים – סרגל כפתורים, שורת כתובת, ואיזור תוכן. הייתכן שהרשת התפתחה כל כך בעשר השנים האחרונות, והדפדפנים נשארו די באותו מקום? פלוק מנסה להיות דפדפן שיתחבר לאתרים בצורה יותר הדוקה. לא רק יציג אותם, אלא יאפשר לשנות אותם, באתרים המיועדים לכך. כל אותם אתרים המציעים לגולשים אפשרות לתרום תוכן, כמו ויקים, בלוגים, פליקר ואחרים, מציעים לרוב גם ממשקי תכנות המאפשרים לשלב אותם באתרים אחרים למשל. פלוק מנסה להשתמש בממשקים האלה כדי לאפשר לגולש לבצע את הפעולות מתוך הדפדפן, במקום מתוך האתר. אמנם לכאורה הוא יצטרך להתאים את עצמו לכל אתר על הפלנטה, אך מסתבר שמתפתחים תקנים דה־פקטו לממשקים האלה, כך שניתן לבנות דפדפן פעיל כזה, שיהיה גנרי מספיק כדי לעבוד גם עם אתרים חדשים. הוא גם ציין את הרצון לבצע חיפוש לא רק בצורה פעילה, של גישה למנוע חיפוש, אלא גם בצורה סבילה, כלומר לאסוף מידע ברקע, כמו בעזרת RSS, כך שיהיה זמין תמיד.

אחריו דיבר רוברט קייזר (כינוי KaiRo) על פרוייקט SeaMonkey, ההמשך הקהילתי של Mozilla Suite (שקופיות). הוא התחיל עם קצת היסטוריה, שצריכה להיות ידועה לכולנו. לדבריו, אף שקרן מוזילה היתה אמורה לטפל ברישום SeaMonkey כסימן מסחרי, הוא טרם נרשם ככזה. ב־30 לינואר, כזכור, שוחררה גרסה 1.0 של חבילת התוכנות. הוא ציין את המפתחים העיקריים של הפרוייקט, והזכיר שהם צריכים עזרה! ניתן לפנות אליהם בקבוצת הדיון mozilla.dev.apps.seamonkey ובערוץ seamonkey# ב־IRC, וכן בכתובת seamonkey-council at mozilla.org. חלק מעבודת הפיתוח, כמו מערכת ה-tinderbox וההידור, עדיין נעשה על מחשבים פרטיים של המפתחים, ולא על המחשבים של הקרן. המאמץ העיקרי של הגרסה הבאה, 1.5, יהיה מעבר אל ספריית הפקדים החדשה (המכונה new toolkit) המשמשת כבר את פיירפוקס ות'אנדרבירד.

עד כה הורדו 60,000 עותקים של סימנקי, לא כולל שלושת הימים הראשונים (ה-bouncer שמנתב הורדות לא היה פעיל ולא רשם יומן) ולא כולל גרסת GTK1. סימנקי מוסיף כמה תכונות חדשות יחסית ל-suite, כמו גרירת לשוניות ו-auto scroll משופר (דברים שקיימים בפיירפוקס) וגרסאות משופרות של תכונות אחרות שיש בפיירפוקס. במהלך ההמרה של תכונות בחזרה מפיירפוקס אל סימנקי, הם לפעמים גם משפרים אותן, לדבריו.

עד כה טרם נפתח אתר אינטרנט ייחודי לפרוייקט, מעבר לדף הפרוייקט המתחבא באתר mozilla.org. כאשר שאלתי אם נעשה משהו בעניין, הוא ענה לי שהם רצו קודם לגמור את הפיתוח, כדי שיהיה מה להראות למשתמשים, לפני שפותחים אתר. ואולי פשוט לא היה מי שיעבוד על זה.

בפוסט הבא, קצת על XulRunner ועל העבודה הנעשית על מנגנון ה-reflow, שמחליט איפה נמצא כל בלוק טקסט וכל תמונה על הדף.

תגובה אחת בנושא “חזרתי מ־FOSDEM‏ (2)

  1. פינגבאק: לינמגזין

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.