בקרוב בפיירפוקס: חיפוש משופר

עם שיחרור האלפא השלישית של Bon Echo, שלימים יהיה Firefox 2.0, שופר מנגנון החיפוש הפנימי של הדפדפן. ככל הנראה לא נראה בגירסה הסופית חיפוש במספר מנועי חיפוש במקביל כפי שקיים ב־Mozilla Suite ו־Seamonkey, אבל מדובר בעליית מדרגה על־פני הקוד הנוכחי, שנראה שלא השתנה כלל בשנתיים האחרונות.

הפורמט של התוספים היה עד עתה Sherlock שפותח במקור על־ידי Apple בשנת 1998 לצורך הרחבת יכולות החיפוש של Mac OS 8.5. לאחרונה Mac OS הפסיק לתמוך בתוספי חיפוש Sherlock (בגירסה 10.4), וכך גם פיירפוקס, שמהגירסה הנוכחית תומך בפורמט חדש בשם OpenSearch.

פורמט OpenSearch פותח על־ידי Amazon.com, והוצג לראשונה במרץ אשתקד. בראש ובראשונה הוא מבוסס XML, ויכול לספק מספר תכונות נוספות כגון מקורות RSS עבור תוצאות החיפוש, דבר שיאפשר למשתמש בסופו של דבר גם להתעדכן כאשר תוצאות חדשות מופיעות במנוע החיפוש. פורמט ה־OpenSearch עדיין איננו פופולרי, אך נתמך כיום בידי מספר הולך וגדל של אתרים, ותמיכה בו מופיע כיום גם בגירסאות הבטא של אינטרנט אקספלורר 7.

החבר'ה של מוזילה היו מעוניינים להרחיב את התקן, ופיתחו תקן חדש המתבסס על OpenSearch בשם MozSearch. בעוד שניהם ניתנים לשימוש בפיירפוקס, רק פונקציות מהתקן המקורי ניתנות לשימוש בתוכנות אחרות.

המלצות חיפוש

לפני זמן מה גוגל הציגו במסגרת Google Labs תכונה חדשנית, שאיפשרה קבלת "המלצות" לחיפוש תוך כדי ההקלדה; כאשר למעשה מופיע מדד של החיפושים המבוקשים במקום ההיסטוריה הרגילה. לאחר זמן קצר הרעיון תפס, ואתרים רבים החלו לספק תוצאות חיפוש באותה צורה. בהמשך גוגל הציגו גם הרחבה שמספקת יכולות דומות גם לפס החיפוש של הדפדפן (ההרחבה הוטמעה לאחרונה בסרגל שלהם, אך עדיין ניתנת להורדה מכאן).

בפיירפוקס 2 כל אתר יוכל לספק תכונות דומות, באמצעות הקוד המתאים. אין אמנם חובה לספק המלצות חיפוש והדבר גורם לשאילתות נוספות לכיוון שרתי האתר, אך אתרים גדולים יוכלו לספוג זאת ולהביא לנו את הטרנדים האחרונים בחיפוש ישר לפס החיפוש בדפדפן.

המלצות לחיפוש בפיירפוקס 2

מבין תוספי החיפוש שמגיעים כברירת מחדל עם הדפדפן, שניים כוללים את תכונת ההמלצה; רק גוגל הצליח לספק את הסחורה עם המלצות לחיפושים בעברית.

זיהוי אוטומטי

כאשר לאתר קיימת הזנת RSS מופיעה הצלמית המתאימה בדפדפן כדי לרמז על יכולות כאלו. למה לא לעשות אותו הדבר גם עבור תוספי החיפוש? בפיירפוקס 2, כאשר נמצאים בדף שכולל את הקוד המתאים, יופיע חיווי להימצאות תוסף חיפוש שיאפשר התקנה מידית שלו, ללא צורך בתסריטי JavaScript וללא הצורך לבצע חיפוש במאגר מיוחד עבור כל תוסף ותוסף.

זיהוי אוטומטי של תוספי חיפוש

קצת קשה לזהות את החיווי אך מובטח שהוא ישופר כחלק מעידכון ערכת הנושא של הדפדפן בעתיד. כבר כיום ניתן למצוא את הקוד באתרים כגון technorati ו־Microsoft live.com. הוספת התוספים פשוטה אף היא, ונגישה באמצעות שתי לחיצות עכבר בלבד.

הוספת תוספי חיפוש בפיירפוקס 2

לדעתי חסרה האפשרות להשתמש בתוסף מבלי להורידו ולהתקינו, אבל מי יודע, יכול להיות וגם זה יהיה עד הגירסה הסופית.

הסרת תוספי חיפוש

לא רק תהליך הוספת תוספי החיפוש פושט, אלא גם הסרת התוספים. אחד הדברים המסורבלים ביותר ב־Mozilla Suite וב־Firefox היו, מאז ומתמיד, ההסרה של תוספי החיפוש. בגירסה 1.5 של פיירפוקס חל שיפור כלשהו במצב בזכות העברת התוספים לפרופיל המשתמש דבר שאיפשר התקנה שלהם גם ללא הרשאות על תיקיית ההתקנה, אך הסרה תמיד היוותה מכשול ודרשה שימוש בהרחבות מיוחדות או מחיקה ידנית של ההרחבות מתיקיית ההתקנה.

ניהול תוספי חיפוש בפיירפוקס 2

2 תגובות בנושא “בקרוב בפיירפוקס: חיפוש משופר

  1. כל הכבוד אני משתמש כרגע בגירסאת האלפה החדשה
    ובאמת אחלה שיפורים

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.