גם ג'וסט מתבסס על מוזילה

כאשר ניקלאס זנסטרום וג'אנוס פריס מכרו את תוכנת סקייפ שפיתחו ל-eBay תמורת כמה מילארדי דולרים, הם לא פרשו לפנסיה. במקום זאת, הם החליטו לפתח את הדור הבא של הטלביזיה. כמו סקייפ וקאזה שפיתחו קודם, גם הפרוייקט החדש מבוסס על רשת P2P, בה מרבית הנתונים עוברים בין המשתמשים לבין עצמם ולא בינם לבין שרתי החברה. הפרוייקט החדש, שקיבל את השם Joost (שם חסר משמעות בדיוק כמו שני קודמיו), מתוכנן לספק לצופי הטלביזיה חוויית צפייה שונה, בה הצופה יוכל לראות מה שהוא רוצה, מתי שהוא רוצה, ובחינם. לא עוד מעקב אחר לוחות שידורים, לא עוד מכתבים נזעמים לתחנת הכבלים המקומית על ביטול סדרה אהובה. פשוט בחר וצפה.

ולמה אני מספר על זה? משום שגם התוכנה הזאת, כמו הרבה תוכנות אחרות, מתבססת על הקוד הפתוח של Mozilla, כפי שאומר דירק ווילם ואן-גוליק (MOV), סמנכ"ל טכנולוגיות בחברה החדשה. הוא אומר שההתבססות על תוכנת קוד פתוח המוכרת לאלפי מפתחים בעולם, תאפשר לרבים לכתוב לה תוספים מסוגים שונים, שהם בעצמם עוד לא יודעים איך הם יראו. עם זאת, הוא לא מפרט אם הכוונה להרחבות (ובמקרה זה, המשמעות היא שגם ג'וסט משתמש ב-XUL להגדרת ממשק המשתמש) או לארכיטקטורת התוספים של מוזילה, המשמשת בכל הדפדפנים הנפוצים כיום למעט אקספלורר.

2 תגובות בנושא “גם ג'וסט מתבסס על מוזילה

  1. כן. ה-MPL דורש שיחרור של קוד נגזר המבוסס על קוד MPL, אם כי הוא לא דורש שיחרור של קוד חדש גם אם הוא משולב באותה תוכנה. מה שזה בד"כ אומר זה שצריך לשחרר גרסאות חדשות של קבצי קוד בהם אתה משתמש ועשית בהם שינוי, אבל אם הוספת קבצי קוד חדשים משלך, אותם לא חייבים לשחרר.

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.