ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת תדון בנושא תאימות אתרים

ביום רביעי הקרוב, 21/2, תדון ועדת הכנסת למדע וטכנולוגיה בנושא "תאימות אתרי אינטרנט לתוכנות גלישה שונות". לדיון הוזמנו נציגי ממשלה, נציגי אקדמיה, נציגי חברות המפעילות אתרים, איגוד האינטרנט ועוד (ראו פירוט בקישור), וגם אני. אני מקווה שיהיה לי זמן מספיק כדי להסביר את הבעיות בהן נתקלים מי שבוחרים בדפדפן שונה מזה שבא עם ה-Windows שלהם, ומה אפשר לעשות כדי להימנע מהן.

הישיבה תהיה מקוונת, וניתן יהיה לעקוב אחריה ולהגיב לדיון באתר הכנסת, אני מניח שמכאן (מהתפריט ועדות > ישיבות ועדה מקוונות, למעלה).

4 תגובות בנושא “ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת תדון בנושא תאימות אתרים

  1. א. חשיבות הכתיבה לפי תקנים מקובלים – כדאי להביא הוכחות לקיום תקנים פרטיים גם לדפדפנים שאינם אקספלורר. במקרה של גקו, אפשר להראות כי ניתן לנצל תוספות פרטיות של גקו ל־CSS וג'אווה־סקריפט כדי לייצר אתרים יפים יותר, כאשר הסיבה היחידה שאין שום אתר שעושה שימוש בתוספות אלו היא שהדבר יראה שבור בדפדפנים אחרים.
    ב. חשיבות מתן אלטרנטיבה – כדי לאפשר גישה נוחה לאתר אפשר ודאי לספק תמיד גישה ללא רכיבים שעלולים לא להיתמך בדפדפנים. אובייקטים של פלאש, למשל, אפשר לעקוף באמצעות הכנסת קוד HTML רגיל בין תוויות ה־object, ואספקת קוד אלטרנטיבי לדפדפנים שלא כוללים יכולות תיסרוט מתאימות (אפשר לציין את הגירסאות החדשות של JavaScript/EcmaScript שלא ירוצו על דפדפנים מיושנים) עם noscript.
    ג. חשיבות השמישות – נגישות האתר לאנשים עם מוגבלויות. לא צריך לדמיין אנשים מוגבלים בתור אנשים המרותקים לכיסא גלגלים שיכולים להזיז רק את הזרת ביד שמאל, אנשים עם מוגבלויות אלו הם גם אנשים מבוגרים בעלי ליקויי ראיה, אנשים בעלי מוגבלות שכלית, ואפילו אנשים בעלי מוגבלויות טכניות שלא בטוח שיצליחו לעקוב אחר ההוראות להתקנת Adobe Acrobat Reader כדי להדפיס את הטופס המבוקש מאתר המשרד לביטוח לאומי.

  2. בשיחה שהיתה לי עם מרכז מחקר ומידע של הכנסת בנושא העניינים שהעלתי דווקא (וככל הנראה אעלה גם בועדה) הם של הגבלים עסקיים, הנצחה של מונופול והגבלה על חופש העיסוק.

    אתה צריך להסביר דווקא שבלי הסבר מדוע בכלל צריך להשתמש בדפדפנים שהם לא אקספלורר. ועד שלא מסיבירם את זה, אז טוב ויפה שיש עוד דפדפנים, אבל למה שלא תשתמש (גם) באקספלורר?

  3. יש הרבה סיבות למה צריך לכתוב אתר שלא יהיה מוגבל ל-IE, מכל מני סוגים – טכניות ועסקיות. אני מניח שאתה, יהונתן, מבין יותר בצד העסקי. אני מבין יותר בצד הטכני, ולכן אני כניראה אתרכז יותר בזה. אבל אין ספק שגם נושא מניעת הנצחת מונופול הוא חשוב.

  4. אני רק חייב להסביר שמבחינה טכנית, כל עוד לנכים ועוורים יש את היכולת להשתמש באקספלורר, אין כל מניעה שהמדינה תנציח את המונופול. אני מבין באלמנטים הטכניים, אני גם מבין שהם לא רלוונטים דיו למדינה.

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.