הסכמה גורפת בוועדת המדע והטכנולוגיה שיש לשאוף להתאים אתרים לתקנים

בדיון שהיה היום בוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת נמצאה הסכמה מצד רוב המשתתפים, שעדיף לכתוב לפי התקנים ולא לפי דפדפן זה או אחר. בראש הישיבה ישב ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו), במקום היו"ר הקבוע זבולון אורלב (איחוד לאומי-מפד"ל).

בועז דולב, האחראי על פרויקט ממשל זמין במשרד החשב הכללי, הזכיר שמשרדו הוציא הנחייה לכל אתרי הממשלה להתאים את עצמם לכל הדפדפנים, אך לא כולם ביצעו את ההנחיה, ואין בידו את הסמכות לאכוף אותה. כאשר הצעתי לתת לו סמכות כזאת, הוא אמר ש"אז אומרים שמשרד החשב מנסה לשלוט על הכל", וש"הוא מאמין בהפרדת רשויות", והוא לא רוצה להיות גם רגולטור של אתרי הממשלה השונים. אגב, הוא העיד שפיירפוקס הוא הדפדפן החביב עליו. הוא הזכיר גם שמשרד האוצר הוא היחיד שתרם כסף לפיתוח פרויקט קוד פתוח, OpenOffice.org, כדי שתהיה אלטרנטיבה לתוכנות המשרדיות של MS-Office. כאשר ציין שמיקרוסופט היא היחידה בעלת התחייבות ארוכת טווח לתמיכה בעברית באקספלורר, הדגשתי שכיום גם בדפדפנים חופשיים יש תמיכה בעברית, ורק אם התקן ישתנה יהיה צורך לעדכן אותה, כך שהתמיכה של מיקרוסופט לא נותנת משהו במיוחד כיום, לאחר שהתמיכה כבר קיימת.

נציגת חברת הדואר טענה שיש דברים יותר חשובים להם, כמו הנגשה למוגבלים והכנסת יכולות חדשות "לשימושים עסקיים". ציינתי בפניה שכתיבה לפי התקנים מקלה מאוד על הנגשת האתר למוגבלים, וכן שניתן לעשות כל דבר גם עם אתרים תקניים, ללא שימוש בטכנולוגיות לא תקניות.

מתברר שיש שונות די גדולה באחוזי השימוש בדפדפנים השונים – בעוד שבאתר המוסד כ-12% משתמשים בפיירפוקס, בפורטל הממשלה רק 4% משתמשים בו.

צחי הררי, בעל חברה להדרכה והקמת אתרי אינטרנט נגישים, הציע לחייב מכללות להכשרת מפתחי אתרים הפועלות בחסות משרד החינוך ומשרד העבודה לשלב בתכנית הלימודים כתיבה לפי התקנים. הוא העיד מניסיונו שבמכללות האלה מלמדים להשתמש במחוללי HTML כמו DreamWeaver ו-FrontPage, שלא מייצרים אתרים תקניים, ולא מלמדים לבדוק שהקוד שנוצר תקני.

נציג הרשות להגבלים עסקיים הסכים שתאימות לאקספלורר בלבד מנציחה את המונופול של מיקרוסופט.

בדיון השתתפו נציגי שלושה בנקים – לאומי, מזרחי-טפחות ודיסקונט. שלושתם התנגדו כמובן לחיוב בניית אתרים תקניים בחקיקה, ואמרו שזה עניין של היצע וביקוש. בסופו של דבר, טענו, מטרתם לשרת את לקוחותיהם, ואם לקוחותיהם ידרשו תמיכה בדפדפנים אחרים, יספקו אותה. אם כי כולם אמרו שהם כבר תומכים או מתכננים לתמוך גם בפיירפוקס. גיל קוטס, נציג בנק לאומי, אמר שהמערכת שלהם ישנה (אבל נמצאת בהליך החלפה), ולכן עלויות התמיכה שלהם מגיעות עד 30% מעלויות הפיתוח, עבור 2% מהמשתמשים. הוא גם אמר שגם לאחר התאמה לתקן, הוא לא יוכל לפתוח את האתר לדפדפנים שלא נבדקו ישירות, כדי לחסוך מעצמו תביעות בגלל תצוגה משובשת שגרמה להטעיית לקוח.

לבד מההערות שלעיל, אמרתי גם שחיוב משרדי הממשלה להזמין אתרים התואמים לתקנים מחברות פיתוח (כפי שדולב אמר שיקרה בקרוב – חיוב בחוזה ההתקשרות לפתח אתרים חדשים לפי התקנים) יגרום להגדלת הידע בנושא בקרב החברות העוסקות בתחום, הגדלת המודעות, וכתוצאה מכך, אותן חברות יהיו מודעות לנושא בבואן לפתח אתרים עבור המגזר הפרטי. לכן אם הממשלה תדאג שהאתרים שלה יותאמו לתקנים, הדבר ימשוך אחריו גם את המגזר הפרטי.

עוד בנושא: Ynet , נענע, מסמך רקע בנושא (DOC) שהוכן על ידי מרכז המחקר והמידע של הכנסת.

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.