מה צפוי לנו ב-Firefox 3.0

בתחילת 2008 מתוכננת תחילת ההפצה של גרסה 3.0 של Firefox, דפדפן האינטרנט החופשי.

Firefox הוא שם מוכר בקרב חובבי ומקצועני הטכנולוגיה. זהו דפדפן אינטרנט, אשר מאז שוחררו גרסאות הבטא האחרונות שלו בשנת 2003, הוא הלך וצבר פופולריות בקצב הגבוה ביותר מבין כל הדפדפנים. מליוני הורדות מדי חודש הביאו אותו לנתח שוק עולמי המוערך בכ-12%-15%, כאשר במדינות מסויימות במרכז וצפון אירופה הוא מגיע אפילו עד 30% ו-40%. לראשונה מאז 2001, הצליח הדפדפן החדש לדחוק את רגלי אינטרנט אקספלורר של מיקרוסופט אל מתחת לסף 90% שליטה, ולאלץ את מיקרוסופט להוציא את גרסה 7 של הדפדפן שלה מוקדם ממה שהיא תכננה – מספר חודשים לפני השקת Windows Vista, במקום במקביל לה.

אמרתי קודם שזהו דפדפן אינטרנט חופשי. אין לבלבל בין "חופשי" לבין "חינם". כל הדפדפנים כיום הם בחינם, אך Firefox הוא דפדפן בקוד פתוח, ולכן הוא נחשב "תוכנה חופשית", הנותנת לך את החופש לראות את קוד המקור ואף להשתמש בו בתוכנות נגזרות, תחת רישיון ליברלי למדי. המשמעות של כל זה היא תוכנה הנבדקת על ידי עשרות אלפי בודקי בטא לפני כל שחרור, תוכנה שקוד המקור שלה חשוף למאות מתכנתים, חלקם מתנדבים וחלקם בתשלום, המנפים ממנו באגים, וכתוצאה מכך, מתקבלת תוכנה שאינה רק נוחה לשימוש, אלא גם יציבה ובעלת מיעוט באגים יחסי. גם רקורד חורי האבטחה של Firefox נמוך מאשר אצל מתחריו.

אז מה נקבל בגרסה 3.0? גולת הכותרת של גרסה זו היא תכונת ה"מקומות" (Places) החדשה. מקומות הוא שילוב חדש של הסימניות והיסטוריית הגלישה בחלון חדש. הממשק החדש מאפשר לא רק לסדר סימניות בתיקיות, כפי שהורגלנו עד כה, אלא גם לתייג סימניות בתגיות, וכן להוסיף מילות מפתח ותיאורים לסימניות. גם עדכוני RSS, שנתמכו כבר בגרסה 2.0, ניתן לתייג באותו אופן. כמו כן ניתן לראות את הדפים הנצפים ביותר, הדפים שנצפו לאחרונה, ועוד.

שיפור נוסף בגרסה זו הוא במנהל ההורדות, העוקב אחר כל הקבצים שהמשתמש הוריד מאתרים. בגרסה החדשה נוספה אפשרות לחיפוש קבצים שהורדו בעבר, וכן נוספו ממשקי תכנות שאמורים להקל על מפתחי תוכנות אנטי וירוס לזהות וירוסים בתוכנה המורדת. בנוסף, נוספה אפשרות להשהות את ההורדה ולהמשיכה מאוחר יותר.

עוד מספר תכונות ראויות לציון כוללות שילוב במערכת בקרת ההורים של Windows Vista; הוספת סימניות בלחיצת כפתור אחת, עם כפתור כוכבית בדומה לגוגל; התפריט הנפתח עם הכתובות האחרונות כאשר מקלידים כתובת בשורת הכתובת שופר, וההתאמה לכתובות מההיסטוריה הרבה יותר ברורה; נוספה אפשרות להגדלת כל הדף, כולל התמונות, ולא רק גודל האותיות; ובאתרים מאובטחים, כתובת האתר מופיעה לצד סימן המנעול בתחתית החלון, כדי למנוע הונאות phishing; ערכות נושא חדשות בגרסה החדשה ישפרו את השילוב בעיצוב הכללי של מערכת ההפעלה, על Windows, לינוקס ומק.

מאחורי הקלעים, נעשו מספר שינויים כדי להקטין את צריכת הזיכרון, נושא שזכה לביקורת בגרסאות קודמות. המידע שהדפדפן שומר, כגון הסימניות, ההיסטוריה, הסיסמאות וכד' נשמרים עתה בקבצי SQLite, סוג של בסיס נתונים יחסי מוטמע, מה שאמור לשפר את האמינות והמהירות של הגישה לנתונים, ולהקל על תחזוקת הקוד.

אחת מהייתרונות הגדולים של Firefox הוא מאות ההרחבות שניתן להתקין עליו, המוסיפות תכונות חדשות כמעט לכל צורך קיים. מפתחי הרחבות יזכו בגרסה זו להשתמש בספריה חדשה, הנקראת FUEL. אוסף ממשקי תכנות זה יקל על פיתוח הרחבות חדשות ל-Firefox ועשוי להגדיל עוד יותר את היצע ההרחבות ויכולותיהן.

אחד הדגלים החשובים מאז ומעולם של Firefox היה תאימות לתקנים לפיהם יש לכתוב אתרי אינטרנט. למרות שעם השנים נוספה תמיכה במספר פונקציות JavaScript ותגי HTML לא תקניים, מפתחי Firefox השתדלו תמיד לתמוך במרבית התקנים, גם של גרסאות של התקנים שטרם גובשו סופית. דבר זה מאפשר למפתחי אתרים לבנות אתרים עשירים יותר, הפועלים ללא שינוי על כל הדפדפנים התומכים בתקנים.

גרסה זו היא הראשונה העוברת את מבחן Acid2, הבודק את תמיכת הדפדפן בתקנים. גם דפדפן Opera עובר מבחן זה, וגם הגרסה הבאה של אינטרנט אקספלורר עוברת אותו. המשמעות היא שניתן יהיה לבנות אתרים שיפעלו על כל הדפדפנים העיקריים, ללא קוד ייחודי לכל דפדפן. דבר זה יקצץ את עלויות התחזוקה, ויגדיל את קהל היעד של האתר, באתרים שעד כה העדיפו למנוע גישה לדפדפנים בעלי נתח שוק קטן.

Firefox 3.0 מבטיח תכונות חדשות רבות, הן למשתמשים והן למפתחי אתרים. יש למה לצפות.


כתבה זו פורסמה גם ב-TheMarker IT, מאת הח"מ.

13 תגובות בנושא “מה צפוי לנו ב-Firefox 3.0

 1. חבל שלא מכניסים למנהל ההורדות אפשרות להכנסת כתובת אינטרנט ואפשרות להורדה מתוכו , זה היה הופך את מנהל ההורדות למרכז שלם להורדות ולא היה יותר צורך בתוכנה המנהל הורדות. חלוקה לקטגוריות או תיקיות גם היה טוב אבל את האופציה הזאת אפשר להטמיע בהמשך הדרך.

 2. שימי, אח שלי, יש לנו את DownThemAll.
  אתה פשוט מעתיק את המיקום הישיר של הקובץ אותו אתה רוצה להוריד, פותח את מנהל ההורדות, לוחץ על הוסף קישור ו… נשאר לך רק לאשר (הכתובת המבוקשת כבר מועתקת אוטומטית!)

  להורדה:
  https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/201
  http://www.downthemall.net/

  אגב, הגירסא החדשה שעומדת לצאת היא פשוט א-ד-י-ר-ה !!

 3. תודה סיימון, לא ידעתי על קיומה של הרחבה זו.

  אני אמנם התכוונתי שאפשרות זו תשולב בתוך פיירפוקס,
  אבל גם בתור הרחבה זה טוב.

  תומר:
  ישנה אפשרות לשלב את האופציה הזאת בתוך פיירפוקס ?
  (יש לציין שההרחבה מתורגמת גם לעברית)

 4. ההרחבה DownThemAll משפרת את מנהל ההורדות הפנימי, אבל בכך גם מקשה על מטלות פשוטות, ומסבכת את העניינים לאנשים שרוצים להוריד קובץ בצורה הפשוטה ביותר. מנהל ההורדות של פיירפוקס 3 אמנם יהיה משוכלל יותר, אבל בהחלט לא מתיימר להגיע לרמה של מנהל הורדות "אמיתי", דוגמת DownThemAll.

 5. עכשיו מובן לי יותר בבירור,
  באמת אין צורך להגיע לרמה של מנהל הורדות,
  הכוונה שלי, תומר, היא שבחלון ההורדות, ליד חלונית החיפוש,
  תהיה אפשרות להכנסת כתובת להורדת כתובת (כאשר הכתובת ישירה לקובץ),
  לחיצה על אנטר, והקובץ יורד, לא סיבוך גדול.

 6. מה רע?
  לעיתים קרובות אני צריך להוריד מסמכי טקסט, וכאשר אני מכניס את הכתובת לשורת הכתובת אני רואה את תוכן מסמך הטקסט. די הרבה פעמים אין גם אפשרות ללחיצה ימנית ושמירה בשם מכיוון שהתפריט חסום.
  וכך יוצא שאני צריך לפתוח במיוחד את מנהל ההורדות, או לחילופין להעתיק את כל הטקסט ולהעתיקו למסמך טקסט חדש.

  עם תוספת של שורה כזאת במנהל ההורדות, זה מאוד יקל על פעולות כאלו.

 7. אולי חוץ מבמקרה של PDF (ואולי שם שם), תמיד אפשר לבחור על "שמור דף בשם" מתפריט "קובץ".
  הרחבות נועדו לספק צרכים ספציפיים, שלא נדרשים רוב הזמן על ידי רוב המשתמשים. נראה לי סביר להניח שרוב המשתמשים לא שומרים הרבה מסמכים וקבצים מעבר לקבצים המיועדים להורדה מאתרים, ולכן יכולת כזו נמצאת בהרחבה, ולא באופן קבוע.

 8. מה התכונה אמורה לבצע ?
  בכל אופן, נחכה ונראה.

  אגב, מתי הבטא הבאה אמורה לצאת ?

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.