FOSDEM 2008‏ (2)

כמו בפעם הקודמת, גם הפעם פגשנו כל מני אנשים שעד כה רק התכתבנו איתם. ביניהם היתה מיכל ברמן, עובדת מוזילה שעברה לארה"ב עם הוריה בגיל שנתיים, אך עדיין מבקרת בישראל מדי פעם לפגוש קרובים, ומדברת מעט עברית.

בהמשך השבת היתה הרצאה על Thunderbird. לאחרונה הוקמה החברה הבת החדשה, Mozilla Messaging, כדי לקדם את תוכנת הדואר. החברה החדשה אמורה לפתח אותה, וגם למצוא איך לקיים את עצמה כלכלית, בדומה ל-Firefox, המתקיים מהפניית גולשים אל גוגל ויאהו דרך תיבת החיפוש. החברה החדשה ממומנת כרגע על ידי קרן Mozilla, ויש להם מספיק כסף לעשרה עובדים, שזה בערך מספר העובדים שהתחיל להריץ את מוזילה עצמם. למי שמעוניין, אפשר להגיש מועמדות, ומי שמכיר טוב את הקוד של מוזילה יכול גם לעבוד מהבית. העבודה העיקרית שיש למפתחי Thunderbird היא בפיתוח ממשק המשתמש, משום שהם מסתמכים על ליבת ה-Gecko המשמשת גם את Firefox, ועליה עובדים רבים אחרים.

מטרת הצוות של Thunderbird היא לסיים את גרסה 3 ולשחרר אותה יחד עם תוכנת היומן עד סוף השנה. תיאור מפורט יותר של התוכנית אפשר לראות בפוסט זה לקבוצת הדיון mozilla.dev.planning. בין המטרות העיקריות:

  • חיפוש טוב יותר בהודעות
  • קיצור תהליכים בעבודה השוטפת
  • פישוט הגדרות התצורה. משתמש קצה לא צריך להבין בשרתי דואר, ולא צריך לדעת מה זה POP3 או SMTP.
  • תמיכה ב-SVG
  • הוספת ספריית הג'אווה סקריפט STEEL, הדומה לספריית FUEL. ספרייה זו אמורה להקל על מפתחי הרחבות לכתוב הרחבות עשירות יותר.
  • טיפול בספאם, פישינג, ומחלות דוא"ל אחרות
  • שילוב בשירותי דואר רשת

בנוסף, מתכוונים המפתחים להחליף את ההתייחסות לחשבונות וכתובות בהתייחסות אל אנשים, כדי שיהיה קל יותר למצוא אל מי אתה רוצה לשלוח דואר.

יש מספר דרכים בהן ניתן לעזור לפרוייקט. אפשר לפתח קוד ישירות לתוכנה, אפשר לפתח הרחבות, לעזור בבדיקות איכות, להמליץ על Thunderbird בפני חברים ומכרים.

בזמן שבחדר של Mozilla דיברו על פרוייקט SUMO (קיצור של support.mozilla.org), פרוייקט התמיכה הטכנית המתגבש, הלכתי לראות הרצאה אחרת, על הרצת תוכנות KDE על Windows. לאחר מכן חזרתי להרצאה מעניינת על Songbird (גם בויקי שלנו).

Songbird היא תוכנה שמטרתה להיות תוכנת הסינכרון האוניברסלית בין כל נגן MP3 לכל חנות מוזיקה מקוונת, חוץ מנגן מדיה בפני עצמו על המחשב האישי. הבעיה עם תוכנות הסנכרון הקיימות, חוץ מזה שלכל מכשיר יש תוכנה נפרדת, היא שהן מכוערות. למעט iTunes של iPod, הן בדר"כ נכתבות על ידי אנשי חומרה, שפשוט לא יודעים איך כותבים תוכנה טובה. סטיבן לאו, שהציג את התוכנה, תיאר את חווית הקניה בחנות המוזיקה של אמאזון לדוגמה: צריך להוריד תוכנת הורדה, ואז לבצע את הרכישה, להוריד את הקובץ, להפעיל את תוכנת הסינכרון ולהטעין את הקובץ אל הנגן. במקום זאת, ב-iTunes פשוט לוחצים על כפתור "קנה" והקובץ יורד ומסתנכרן אוטומטית. כדי לאפשר קלות הפעלה דומה עם נגנים אחרים, מכילה Songbird דפדפן מוזילה פנימי, המאפשר לגלוש אל דפים שהותאמו במיוחד לעבודה איתו בחנויות מוזיקה מקוונות. הוא גם חושף בפני אותן חנויות פונקציות ג'אווה סקריפט שיאפשרו להן לדעת איזה מוזיקה אתה שומע עכשיו, אילו שירים כבר יש לך, ומכאן גם להסיק איזה סוג מוזיקה יכול לעניין אותך. זה יכול לחסוך לאותן חנויות לבנות תוכנות הורדה משל עצמן, ומבטל את הצורך לשאול את המשתמש מה סוג המוזיקה שהוא מעדיף (או לחלופין, להציע לו את רשימת 500 השירים האחרונים שאחרים קנו, בלי קשר להעדפותיו האישיות). הבעיה היחידה היא שכאשר זה קורה, מוצגת למשתמש הודעת אזהרה מרתיעה קצת, בנוסח "האתר מנסה לקרוא את ספריית המדיה שלך".

Songbird מבוסס על טכנולוגיות Mozilla, ורץ על XulRunner, סביבת הריצה האוניברסלית של Mozilla. סביבה זו מאפשרת לו לקבל שירותי רשת שונים (דפדפן, תקשורת, ספריית ממשק משתמש וכו') מוכנים מראש, כך שהם יכולים להתמקד בבניית התוכנה. זוהי תוכנה אחת מני רבות שמפותחות על ידי חברות שונות, על בסיס Mozilla.

בדומה ל-Firefox, גם סונגברד תומך בהרחבות. יש לו גם ערכות נושא, הנקראות "נוצות", המאפשרות להשתמש גם ב-SVG או Flash, כדי לקבל כמה עיצובים יוצאי דופן.

חוץ ממוזיקה, מאפשרת התוכנה לצפות בוידאו קליפים של היוצרים האהובים עליך מתוך אתה צינור או פליקר, לראות מתי הם מגיעים להופעה בקרבתך, ומידע נוסף.

בסוף יום שבת נערכה ארוחת ערב חגיגית לכל משתתפי Mozilla שהגיעו לכנס, לכבוד 10 שנים לשחרור הקוד של נטסקייפ וייסוד אירגון מוזילה. באותו אירוע גם חולקו חולצות המציינות את המאורע.

בפוסט הבא: על SeaMonkey 2 והתוכניות לטלפונים חכמים ומחשבי כף יד.

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.