FOSDEM 2008‏ (3)

ביום ראשון בבוקר היתה סדנא למפתחי הרחבות, בה הוסבר כיצד להתאים את ההרחבות לגרסה 3 של Firefox. לאחר מכן הוצגו תוצאות של סקר שנערך בקרב קהילת Mozilla באירופה. אני ניצלתי את הזמן כדי לראות הרצאה על CMake, והגעתי רק להרצאה על SeaMoneky 2, הגרסה הבאה של SeaMonkey. רוברט קייזר, שהעביר את ההרצאה, דיבר על כמה מהבעיות בהן נתקל הפרוייקט, ביניהן:

  • שינויים בערכת הפקדים החדשה, ToolKit, שמשמשת את Firefox ותשמש את SeaMonkey 2, הנדרשים עבור הפרוייקט מקבלים עדיפות נמוכה
  • אין מספיק מפתחים
  • מכיוון שיש שיעור ניכר של מפתחים מתנדבים, קשה לומר להם מה לעשות, ולאן להפנות את מרבית זמנם
  • אין תקציב פרסום. הפרסום מתבצע בעיקר מפה לאוזן. משלוח חולצות ואביזרים אחרים לחו"ל מהחנות עולה הרבה.

קהל היעד העיקרי של SeaMonekey, כפי שרוברט רואה אותו, הוא משתמשים מתקדמים, שרוצים גישה קלה אל מנהל עוגיות ומנהל סיסמאות ותכונות מתקדמות נוספות, וכן מפתחי אתרים.

אם בעבר נתקל פיירפוקס בבעיה של אתרים העובדים "רק עם אקספלורר או נטסקייפ", בעיה חדשה בה נתקל הפרוייקט היא אתרים שעובדים "רק עם אקספלורר או פיירפוקס". למרות שאתרים שעובדים עם פיירפוקס יעבדו מצויין עם SeaMonkey, דפדפן זה לעיתים נחסם.

הפרוייקט נתמך על ידי Mozilla והאתר שלו, כמו גם שרתי הפיתוח למיניהם, נמצאים על השרתים של Mozilla. אך מכיוון שיש להם מספר מצומצם של שרתים, אותו שרת מבצע גם בניה, גם בדיקות וגם אריזה לקובץ התקנה, והתוצאה היא שמחזורי העבודה מתארכים מאוד.

כיום באגים ב-SeaMonkey מקוטלגים בבאגזילה תחת המוצר Mozilla Application Suite, השם הקודם של התוכנה, לפני שפיתוחה הועבר לפרוייקט קהילתי. יש צורך להעביר אותו אל שם חדש, אך זה יצור שתי בעיות: העברה רגילה תייצר כמויות אדירות של דואר שישלח אוטומטית אל כל מי שעוקב אחרי הבאגים של התוכנה, וזה גם ישבור חיפושים שמורים שיש לאנשים.

Mozilla מתכננת להעביר את ניהול הגרסאות שלה ממערכת CVS המיושנת בה היא משתמשת כיום אל Mercurial. מערכת זו תקשה על שליפת החלקים הרלוונטיים ל-SeaMonkey בלבד לצורך הבניה.

קייזר ציטט "מנהל בחברת IT גדולה" כשקרא Developers! Developers! Developers!‎. עוד הם צריכים אנשים שיבדקו קוד חדש (review), יבדקו גרסאות לייליות, יכתבו תיעוד, יעזרו בתמיכה ובשיווק.

ב-SeaMonkey 2 צפויות ערכות נושא דומות יותר ל-Firefox, אך עם אייקונים אחרים. יהיה מנהל הרחבות, פורמט חדש לפרופיל (עם אפשרות המרה מפרופילים ישנים או מ-Thunderbird), תמיכה ב-RSS, סינון קבוצות דיון לפי כותרות של ההודעה, אירגון מחדש של חלון ההעדפות, שימוש במנוע התצוגה Gecko 1.9, עדכונים אוטומטיים, והתרגום יהיה במערכת ניהול הגרסאות יחד עם שאר הקוד.

אם יספיקו, מתוכנן גם להוסיף אפשרות לביטול סגירת לשונית, ניקוי מידע פרטי, תמיכה ביומן (Calendar), התאמה אישית של סרגלים, ועוד.

ההרצאה הבאה עסקה בתוכניות של Mozilla לעולם הסלולרי. מסתבר שגם נוקיה וגם סמסונג, שתי יצרניות טלפונים סלולריים מהגדולות ביותר, תומכות במה שבינתיים נקרא Mozilla Mobile, גם בכספים וגם במפתחים. נוקיה כבר משלבת דפדפן מבוסס Gecko במכשירי N100 ו-N110 שלה, עם ממשק משתמש שבנתה בעצמה.

באתרים רבים, כאשר גולשים בהם במכשירים בעלי מסך קטן (כמו מכשירים סלולריים), יש צורך לגלול לצדדים כדי לראות את כל הדף. במקום זאת, מפתחי אתרים צריכים לבנות CSS יעודי לסלולריים, שיעצב את הדף בצורה שיהיה קל לקריאה על מכשירים אלה.

דפדפן סלולרי יכול לקבל גישה אל התקנים שיש במכשירים אלה, ואין במחשבים מלאים, כגון מקלטי GPS, טלפוניה, מצלמה, וכו'. זה יכול לפתוח פתח לאפשרויות חדשות, כגון חיוג מתוך האתר, או מידע מוכוון מיקום. זה גם מציב בעיות אבטחה חדשות, של גישה בטוחה להתקנים אלה.

המטרה, הבהיר כריסטיאן סג'רסן, היא לבנות דפדפן שלם, ולא רק ספריית מנוע תצוגה, שיכלול גם ממשק משתמש קל לשימוש ובעל ביצועים טובים. השיפורים שנעשו בקוד של Gecko לקראת Firefox 3 מאפשרים זאת.

שאלה אחת שאנשי Mozilla שואלים את עצמם היא כיצד ממנפים את בסיס המשתמשים של Firefox כדי שישתמשו ב-Mozilla גם על המכשיר הנייד. האפשרויות שהועלו היו שיתוף סימניות בין המחשב האישי והמכשיר הנייד, או אפשרות להמשיך את הגלישה במכשיר הנייד, כאשר יוצאים מהמשרד, או להמשיך במחשב כאשר חוזרים למשרד או לבית.

המטרה היא דפדפן שיתאים למגוון פלטפורמות בהן צריך דפדפן מוטמע, כמו ממירים של כבלים, טלביזיות, וכד'. התכנון הוא להוציא גרסה ראשונה עד סוף 2008. כרגע הוא פועל על מכשירי הנוקיה שהוזכרו (שפועלים על לינוקס) ועל מכשירים מבוססי Windows Mobile 6.

ההרצאה הבאה עסקה ב-Prism, הפרוייקט של Mozilla לתמיכה ביישומי רשת שפועלים גם בצורה לא מקוונת, אבל היינו צריכים לתפוס את המטוס חזרה ארצה.

הדף הזה בויקי של מוזילה מקשר לתמונות, שקופיות מההרצאות ופוסטים בבלוגים של משתתפי המושב של Mozilla.

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.