נמצאו קטעים חדשים מספר מוזילה

בחפירות שנערכו במרתפי משרדי מוזילה שבמאונטיין וויו, קליפורניה (שני מטרים למטה, ואז ישר הצידה אל קמפוס נטסקייפ הישן), נמצאו שרידים חדשים של ספר מוזילה האבוד. ההשערה היא שהספר נכתב לפני מלחמות הדפדפנים, והכיל נבואות על עתיד המרשתת. הקטע שנמצא מכיל את הפסוקים הבאים:

ויישן הממון : ותקם הבהמה ותפץ על פני האדמה ותפרוץ ותרב עד מאד מאד : ויבשרו את העתים ויעלו תבואתם עולה לאש בערמת שועלים : ויבראו עולם חדש בצלמם כדמותם על פי דברי הקדש וידברו בבהמה לבניהם. ויעור הממון וירא כי לא היה כי אם כאחד מן ההולכים בצעדיהם.

מהערות שנמצאו על הדף, נראה כי הקטע נלקח מפסוק 11:9 של המהדורה העשירית של הספר.

אף כי הטקסט חלקי ומנוסח בלשון סגי-נהור, החוקרים מאמינים שניתן להסביר את רובו. הממון – ככל הנראה הכוונה לבעל הממון, האיש העשיר בעולם. שנים רבות הוא ישן, ולא שם לב כיצד מוזילה מתפשטת בעולם. הבהמה – נראה שהכוונה לגודזילה, שחלק משמה שימש ככינוי לפרוייקט מוזילה בנטסקייפ. על פי הידוע, השם הפנימי של פרוייקט פיתוח דפדפן נטסקייפ בשעתו היה פרוייקט מוזילה, ומשם עבר השם אל קרן מוזילה עם סגירת החברה. ויבשרו את העתים – החוקרים סבורים שהכוונה למודעת שני עמודים שפורסמה ב"עיתות ניו-יורק", בכספי תרומות המשתמשים. איזכור אירוע זה, שאירע שנים רבות לאחר כתיבת הספר, מצביע על יכולת נבואית של ממש של כותבו העלום. תבואתם – עוד אירוע שהתרחש לאחרונה, מעגלי תבואה שנמצאו בשדה, ובהם דמות הסמליל של פיירפוקס, הגלגול הנוכחי של מוזילה. ויבראו עולם חדש – יתכן שהכוונה לכך שהטכנולוגיות החדשות שנתמכו על ידי פיירפוקס איפשרו למפתחי אתרים לבנות אתרים שלא ניתן היה לבנות עם הדפדפן של בעל הממון. דברי הקודש – החוקרים סבורים שיש פה התייחסות למנשר שפרסמה קרן מוזילה, בו פרטה את רעיונותיה לגבי עתיד המרשתת. וידברו בבהמה – כוונת מילים אלה אינה ברורה, אך יתכן שהכוונה היא לעלון שמפיצה הקרן ובו חדשות ועדכונים על המתרחש בקהילת מוזילה.

7 תגובות בנושא “נמצאו קטעים חדשים מספר מוזילה

 1. איזה שטיות לא הבנתי כלום
  מזה השטיות האלה
  באמת יכול להיות שדפדפן מוזילה יגבור על אינטרנט אקספלורר אבל זה יקח שנים
  אבל הטקסט הזה נראה לי שטיות ממש

 2. איזה יופי – סופסוף אירגון עם חזון עמוק.
  הייתי מציע לחדד את התרגום לעיברית: לוותר על "כדמותם" מה שמשאיר את: " ויבראו עולם חדש בצלמם" (על צלם ודמות – http://tinyurl.com/5g7h9m)

 3. פינגבאק: סיימון דב הפנדה האדום » תומר כהן

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.