שוחרר: Mozilla Firefox 3.5

מאונטיין וויו, קליפורניה. – 30 ביוני 2009 – Mozilla, ארגון ציבורי המוקדש לקדם את הבחירה והחדשנות באינטרנט, שיחרר היום את Firefox® 3.5, עדכון משמעותי לדפדפן האינטרנט הפופולרי והחופשי שלו, המפותח בקוד פתוח. שנה לאחר שחרור Firefox 3 שזכה לביקורות מחמיאות, Firefox 3.5 מציג תכונות חדישות, כמו גם תמיכה חדשה במגוון גדול של תקני רשת.

Firefox 3.5 הוא הדפדפן בעל הביצועים הטובים ביותר ששיחררה Mozilla אי פעם, מספק ביצועי ג'אווה סקריפט משופרים במיוחד, מצב "גלישה פרטית" חדש, תמיכה טבעית בוידאו ואודיו פתוחים, ודפדוף מבוסס מיקום. הגרסה החדשה ביותר של Firefox מהירה יותר מפי שתיים מ־Firefox 3 ומהירה פי עשר מאשר Firefox 2 באתרים מורכבים. עם עבודה נרחבת מתחת למכסה המנוע כדי לתמוך בטכנולוגיות חדשות, Firefox 3.5 הוא הדפדפן המודרני רב העוצמה והשלם ביותר, והוא עוזר לשדרג את חוויית האינטרנט.

Firefox 3.5 נבנה בתהליכי הפיתוח מבוססי קוד פתוח של Mozilla. קהילת Mozilla מורכבת מאלפי תורמים נלהבים, הכוללים מפתחים מנוסים, מומחי אבטחה, מתרגמים וקהילות תמיכה ביותר מ־60 מדינות, ועשרות אלפי בודקים פעילים. עם יותר מ־300 מליון משתמשים פעילים, Firefox הוא הדפדפן הפופולרי היחידי שנוצר על־ידי ארגון שאינו למטרות רווח.
"קורה ברשת הרבה ממש עכשיו, וזהו זמן טוב לדפדפנים. Firefox 3.5 מביא עימו את טכנולוגיות הרשת החדשניות ביותר ומספק אותם בדפדפן המודרני המושלם והחזק ביותר", אמר ג'ון לילי, מנכ"ל Mozilla.

מה חדש ב־Firefox 3.5:
Firefox 3.5 הופך את הגלישה ברשת קלה יותר ומהנה יותר עם תכונות חדשות ומלהיבות ועדכוני פלטפורמה המאפשרים למפתחי אתרים ליצור את הדור הבא של תוכן באינטרנט. תמיכה מובנית בוידאו ואודיו פתוחים, דפדוף פרטי, ותמיכה בטכנולוגיות האינטרנט החדשות ביותר יאפשרו חוויה עשירה יותר ואינטראקטיבית יותר.

ביצועים. Firefox 3.5 כולל את מנוע הג'אווה סקריפט החדש ורב העוצמה TraceMonkey, המספק ביצועים חסרי תקדים עם יישומי הרשת המורכבים של היום. Firefox 3.5 מהיר יותר מפי שתיים מאשר Firefox 3 ופי עשר מאשר Firefox 2.

וידאו ואודיו פתוחים. עכשיו אפשר ליהנות מתוכן וידאו ואודיו מתוך הדפדפן ללא צורך בתוספים (plug ins). וידאו הוא חלק חיוני מן האינטרנט המודרני, בין אם הוא משמש לתקשורת, השכלה, או בידור. Firefox 3.5 מספק את השילוב הטבעי הראשון של אודיו ווידאו ישירות בדפדפן. עכשיו כולם יכולים לראות בקלות וידאו בפורמט הפתוח Ogg Theora.

מפתחי אתרים יכולים להשתמש בטכנולוגיות אלה כדי לעצב דפים היוצרים אינטראקציה בעזרת תוכן וידאו בדרכים חדשות ומלהיבות, המציעות חוויה אינטראקטיבית עשירה יותר, מעבר לשליטה על הניגון ועוצמת הקול.

פקדי פרטיות. Firefox 3.5 כולל תכונות המתוכננות להגן על הפרטיות המקוונת שלך ולספק שליטה גדולה יותר על המידע האישי שלך.

בעת השימוש ב"מצב גלישה פרטית" החדש ב־Firefox 3.5, דבר ממה שתתקל בו ברשת לא יאוחסן מאותו רגע והלאה במהלך הגלישה שלך. תכונת "שכח אתר זה", הייחודית ל־Firefox 3.5, יכולה למחוק כל זכר לאתר מן הדפדפן שלך. אם ברצונך להסיר את כל המידע הפרטי או הפעילות מן השעות האחרונות, "מחק היסטוריה אחרונה", עוד תכונה ייחודית ל־Firefox, נותנת לך שליטה מלאה על מה שנשאר ומה שנעלם.

גלישה מונחת מיקום. גלישה מבוססת מיקום חוסכת לך זמן על ידי כך שהיא מאפשרת לאתרים לשאול אותך היכן אתה נמצא. אם אתה בוחר לשתף עם אתר את מיקומך, הוא יכול להשתמש במידע זה כדי למצוא נקודות עניין קרובות ולהחזיר מידע נוסף ושימושי, כגון מפות של האיזור שלך. זה אופציונלי לגמרי – Firefox אינו משתף את המיקום שלך ללא רשותך.

כיצד להשיג את Firefox 3.5:
Mozilla Firefox 3.5 זמין כעת עבור מערכות Windows, לינוקס ו־Mac OS X כהורדה חופשית מהכתובת http://www.getfirefox.com. הוא זמין גם ביותר מ־70 שפות בכתובת http://www.mozilla.com/firefox/all.html.

21 תגובות בנושא “שוחרר: Mozilla Firefox 3.5

 1. פינגבאק: שווה קריאה

 2. הדבר הבא החשוב תמיכה בבסיסי נתונים. כמעט כל אתר רציני משתמש בבסיס נתונים כזה או אחר, באופן כזה או אחר. פקודות מובנות לעבודה עם בסיס נתונים כמו הצגת טבלאות, הצגת טפסים ודוחות. עבודה עם שאילתות, עדכונים וכדומה, ימנע מעבודת פרך תכנותית, ויזניק את מי שימציא ויממש את התקן הדרוש קדימה. אפשר לשלב חלק מתוכנות ממשקיות שקיימות, כחלק אינטגרלי מהפיירפוקס, ולהצעיד אותו להיות בקדמת הדפדפנים. מקווה שיהיה מי שיעביר את ההודעה הזו לאנשי מפתח בניהול הפרוייקט.

  • אפי ב. – חוששני שאתה מתבלבל טיפה בין תוכנות צד לקוח לתוכנות צד שרת. אני לא בטוח שתרצה לאפשר לכל תוכנה בצד לקוח גישה ישירה למסדי הנתונים שלך. שפות צד־שרת כגון PHP ו־ASP קימות כדי להוות חוצץ בין הקלט של המשתמש לבין בסיס הנתונים, ובין בסיס הנתונים לפלט שיתקבל במחשבי המשתמשים.

   • אני לא מתבלבל. במסגרת הקונספט של דפדפן כמערכת הפעלה אני מבקש להרחיב את היכולות שלו כמו תמיכה בבסיסי נתונים כמו גם תמיכה בגרפיקה תלת מימדית (שזה סיפור אחר). אם להתייחס לבסיסי נתונים, כרגע תצוגת נתונים בדפדפן היא מאוד מסורבלת. אתה מבצע שאילתא מקבל את הטבלה לתוך משתנה וצריך לפרמט אותו בHTML בכדי להציג אותו בדפדפן. אני מבקש שיהיו פקודות שיתקשרו באופן ישיר לפחות עם ASP ןPHP בכדי לחסוך את הסרבול של פירמוט הטבלה המאוחזרת לHTML. בקיצור מה שאני מציע הוא שילוב יכולות תצוגה שקיימות במחוללי ישומים היישר לתוך הדפדפן, בדיוק כמו שקיים טופס בדפדפן שאפשר להשתמש בו להזנת נתונים יהיו עוד כל מיני סוגים של אובייקטים שיעשו דברים דומים, למשל אובייקט "טבלה". מעבר לכך איון שום בעיה שתוכנה תוכל לגשת לבסיס הנתונים, אם יש לה את ההרשאות המתאימות, שהן אלו שאמורות לחסום את הגישה לבסיסי הנתונים.

    • אפי ב. – ניתן להעביר נתונים מהשרת לתוכנת הלקוח במגוון פורמטים מקובלים כגון json ו־XML, שמיועדים להעברית נתונים מהשרת ללקוח ולא לעצב אותם בטבלאות HTML. ג'ימייל הוא דוגמה מצויינת לכך – שים לב שלמרות שאתה מקבל כמויות גדולות של נתונים, אתה למעשה ממוקמם באותו הדף לכל אורך העבודה, ולא נתקל בתופעות של טעינת דפים נוספים בשיטה המסורתית והמקובלת. HTML5 מדבר על דברים כאלה, ובין היתר גם קיים בו סטנדרט לאיחסון מקומי של נתונים טבלאיים שלא ממומש כיום בכל הדפדפנים ובהחלט שימושי לעבודה במצב לא מקוון גם במערכות שמחייבות חיבור פעיל לרשת (ג'ימייל עם גוגל גירז לדוגמה).

     • תומר, חבל שאתה לא מקשיב לי. כמי שיש לו ניסיון של 15 בפיתוח בסיס נתונים. כאשר צריך להעביר יישום דסקטופ, ליישום אינטרנט צריך לעבוד בערך פי 20. והרבה זמן מתבזבז על גרפיקה של הנתונים.
      ביישומי דסקטופ יש שורה של פקדים, אובייקטים וטכנולוגיות שמיועדות לעבוד עם נתונים אם מדובר במחוללי ישומים ואם מדובר בסביבות פיתוח של שפות עיליות. אני מבקש רק שיעבירו מעט מאותם טכנולוגיות לדפדפן, כך שיהיה הרבה יותר קל לעבוד עם בסיסי הנתונים.
      אתה למשל מדבר על ג'ימל, אבל בכדי לעצב אותו בצורה כפי שהוא מוצג, נעשתה עבודת נמלים גדולה מאוד מאחורי הקלעים. אני מבקש לחסוך חלק מעבודת נמלים זו. אם למשל תבדוק את ג'ומלה, ותראה את דרכי הפעילות שלו, היכולות שלו למשל להציג טבלאות, (אבל לא רק), אני מבקש להעביר אותה אל הדפדפן, ככה כל מי שכותב אתר יוכל ביתר קלות ובפחות סרבול לעשות דברים מורכבים יותר. למעשה בגלל שג'ומלה הוא קוד פתוח ופיירפוקס הוא קוד פתוח, היה אפשר להעתיק את החלקים הרלבנטים בקלות יחסית.

 3. דפדפן ע-נ-ק
  מישהו יודע מתי גרסה 3.6 וגרסה 4 אמורות לצאת? קראתי שבערך בעוד 10 חודשים גרסת 3.6 תצא וגרסה 4 כרגע בפא-אלפא, הפיתוח שלה התחיל לפני מספר חודשים בלבד.

 4. האם מישהו יכול לעזור בהכוונה לתוסף או להסביר לי.

  איך אני מצרף באימייל קובץ (לא קישור) מבלי להוריד אותו למחשבי?
  למשל בדף: http://relationship.cafe.themarker.com/view.php?t=1118328
  יש את הקובץ: http://cafe.themarker.com/nodes/t/111/832/8/file_0_original.gif
  בגימייל אני יכול לצרף קישור לתמונה אך אם היא תמחק באתר אזי הקישור לא יעזור.

  האם אני חייב להוריד את הקובץ למחשבי ואח"כ להעלות אותו לגימייל?
  תודה

 5. פינגבאק: שוחרר Mozilla Firefox 3.0.12 « חדשות מוזילה

 6. פינגבאק: Firefox 3 מקבל עדכון מסיבי « חדשות מוזילה

 7. תומר היי
  אחלה דפדפן למעט בעיה קטנה
  אין ניקוי נתונים אישיים
  בשום מקום ..
  איך אני אמורה לנקות מטמון ?

  • שלום עדי,

   ניקוי הנתונים האישיים קיים באותו מקום בתפריט כלים שם הוא היה גם בגירסה הקודמת, רק שהתכונה השתדרגה ועל הדרך גם שמה השתנה במקצת.

   לשאלות נוספות את מוזמנת תמיד לגשת אל הפורום שלנו.

 8. פינגבאק: שוחרר Mozilla Firefox 3.0.14 « חדשות מוזילה

 9. שאלה לי אליכם
  יש לכם מושג למה כשאני עובד עם מוזילה הperformens של המחשב מועמס בצורה מטורפת ?
  זו בטוח לא בעייה של וירוסים

 10. פינגבאק: שוחרר Mozilla Firefox 3.0.15 « חדשות מוזילה

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.