mozilla.org.il
דף ראשי
The Mozilla
Foundation
English
הצטרפות
פורום
חדשות מוזילה
כתיבה לפי התקן
Firefox
Thunderbird
תנאי הרשיון
תמיכה טכנית
שו"ת
וויקי
קישורים
הוראות למתרגמים
דווח על באג
יצירת קשר
חיפוש

SourceForge Logo

valid html 4.0

הודעה לעיתונות: שוחרר Mozilla 1.5 בעברית

פתח תקוה – (29/10/03) – צוות הלוקליזציה העברית של Mozilla הכריזו היום על חבילת שפה עברית עבור גרסה 1.5 של הדפדפן. חבילת השפה מתרגמת את שפת הממשק (תפריטים, תיבות דו-שיח וכד') של הדפדפן לעברית, והופכת אותו ליישום עברי לכל דבר. ניתן להתקין את החבילה על דפדפני Mozilla המותקנים על שלושת משפחות מערכות ההפעלה הנפוצות: Windows לסוגיו (95/NT4 ומעלה), MacOS,‏ UNIX (כולל linux וסוגים אחרים), ומערכות הפעלה אחרות. במקביל, שיחרר הצוות ערכות נושא (מקבילות ל"סקינים" בתוכנות אחרות) המותאמות למימשק עברי, ובהן חלק מן הגרפיקה, כגון חיצי אחורה" ו"קדימה" בדפדפן, שונתה כדי להתאים למימשק שכיוונו ימין לשמאל. לראשונה, ניתן גם להוריד קובץ המתקין את Mozilla כאשר גם חבילת השפה וגם ערכות הנושא המותאמות כבר מותקנות בו, עבור Windows.

Mozilla היא חבילת תוכנה המשלבת דפדפן משוכלל, תוכנת דוא"ל וקבוצות דיון מתקדמת, לקוח צ'אט IRC שימושי, ועורך דפי HTML שמאפשר לבנות דפי אינטרנט ללא ידע טכני מוקדם.

גירסה 1.5 היא הראשונה ששיחררה קרן Mozilla מאז ההיפרדות מ-AOL Time Warner בקיץ האחרון, והיא מסמנת את המעבר של הקרן מפיתוח דפדפן שישמש כפלטפורמה לפיתוח דפדפנים וישומי אינטרנט מתקדמים אחרים, לפיתוח מוצר שישמש את משתמש הקצה הביתי או העסקי, וזאת מבלי לגרוע מיכולתו של הדפדפן לשמש כבסיס לישומים אחרים. כחלק ממעבר זה, הוסרו מן הדפדפן סימניות וסרגלי צד של כלי הפיתוח של הדפדפן, והוספו סימניות של אתרים המספקים תמיכה טכנית על ידי מתנדבים, וכן בודק איות בתוכנת הדואר ועורך ה-HTML.

הקרן גם השיקה שרות תמיכה טכנית טלפונית בתשלום כ40$- לפנייה) שיקל על אירגונים לאמץ את Mozilla כדפדפן ברירת המחדל בתחנות העבודה האירגוניות.

מעתה, ניתן גם לקנות תקליטור המכיל את כל התוכנות שהקרן מייצרת, תמורת 3.95$ בלבד, או 16.95$ למנוי שנתי: Mozilla; הדפדפן העצמאי Firebird ותוכנת הדואר העצמאית Thunderbird, המיועדות להחליף את החבילה הנוכחית במהלך 2004; Camino – דפדפן המיועד לסביבת MacOS; ואת BugZilla, שהיא מערכת מקצועית לניהול תקלות וטיפול בהן, כמו למשל באגים בתוכנות.

כחלק מן המעבר לשיווק ממוקד לקוח, מתכוונת קרן Mozilla לשנות את האתר שלה (mozilla.org) כך שיהיה קל יותר להתמצאות. תצוגה מוקדמת של האתר החדש נמצאת בכתובת http://website-beta.mozilla.org.

חבילת השפה העברית פותחה באופן עצמאי, ובתיאום עם הארגון המפתח את דפדפן Mozilla, קרן Mozilla, על ידי קבוצה מצומצמת של מתנדבים. הגרסה העברית עדיין סובלת ממספר בעיות קוסמטיות, אשר אינן תלויות בצוות התרגום. בעיות אלה יתוקנו בגרסאות הבאות.

כאמור, Mozilla מפותח בשיטת הקוד הפתוח על ידי קרן Mozilla (Mozilla Foundation,‏ http://mozilla.org), שהיא חברה ללא כוונות רווח.

תנאי הרשיון של Mozilla מאפשרים לכל אדם או חברה להשתמש בו כדי לבנות תוכנה אחרת, ו-Netscape התבססה עליו כאשר בנתה את הגרסה האחרונה של הדפדפן שלה, Netscape 7.1. בנוסף, מספר חברות וקבוצות אחרות מפתחות דפדפנים ויישומים אחרים המבוססים על Mozilla.

Mozilla ודפדפנים המתבססים עליו תומכים בהצגת אתרים עבריים בצורה מלאה, למעט מספר באגים זניחים, אשר יתוקנו בגרסאות הבאות.

Mozilla הוא הדפדפן בעל התמיכה הטובה ביותר בשוק כיום בתקני הרשת החדשים ביותר, כפי שהוכרזו על ידי קונסורציום הרשת הכלל עולמית (W3C)האחראי על תקינה בנושא בניית אתרים. לצערנו, עקב שליטתה של חברת Microsoft בתחום הדפדפנים, אתרים רבים משתמשים בטכנולוגיות קנייניות של Explorer אשר אינן עומדות בתקנים אלה. אנו מקווים כי מנהלי אתרים ישכילו להתאים את אתריהם לתקנים הבינלאומיים, ובכך יאפשרו גם לציבור הגדל והולך המשתמש בדפדפנים ומערכות הפעלה שאינם של Microsoft ליהנות מאתריהם.

ניתן להוריד את חבילת השפה מאתר קבוצת הלוקליזציה, http://mozilla.org.il, ומאתר הפיתוח של דפדפן mozilla, בכתובת http://www.mozilla.org/projects/l10n/mlp_status.html#moz_1.5.

צוות התרגום מעוניין בעזרה של מתנדבים מתוך ציבור משתמשי האינטרנט בישראל, היכולים לתרום מזמנם להתאמת הדפדפן למשתמש הישראלי בדרכים שונות, או לתקן באגים שעדיין קיימים. ניתן ליצור קשר דרך אתר הלוקליציה, או .

Copyright © 1998-2003 The Mozilla Organization
and Hebrew localization team.
עודכן לאחרונה: 17/04/08