mozilla.org.il
דף ראשי
The Mozilla
Foundation
English
הצטרפות
פורום
חדשות מוזילה
כתיבה לפי התקן
Firefox
Thunderbird
תנאי הרשיון
תמיכה טכנית
שו"ת
וויקי
קישורים
הוראות למתרגמים
דווח על באג
יצירת קשר
חיפוש

SourceForge Logo

valid html 4.0

Tech evangelism ואתרים (לא) לפי התקן

מאת: (Xslf).

אחת המשימות שלקחו אנשי Mozilla על עצמם, הוא לאתר ולעקוב אחרי אתרים לא תקניים, ולנסות לשכנע את הבעלים לעבור לשימוש בקוד תקני. רכיב Tech Evangelism במערכת באגזילה נועד בדיוק למטרה זו. בימים האחרונים עבר הרכיב שינויים וארגון מחדש בשביל ליעל את השימוש בו. זוהי הזדמנות טובה להכיר אותו וללמוד להשתמש בו, לרווחת כלל גולשי האינטרנט ובמיוחד אלו העובדים במערכות הפעלה (כגון לינוקס ומקינטוש) ללא דפדפן אינטרנט אקספלורר.

מהו Tech Evangelism?

כאמור, רכיב ה־Tech Evangelism נועד לעקוב אחרי אתרים שאינם בנויים לפי תקני ה-w3c, וכתוצאה מכך אינם מוצגים או מתפקדים כראוי תחת דפדפני גקו (גקו הוא המנוע המשמש את הדפדפנים במשפחת Mozilla, כגון Mozilla עצמו, נטסקייפ 7 ועוד). למרות שהמעקב נעשה במערכת עיקוב הבאגים של Mozilla, לא מדובר בבאגים ב-Mozilla, אלא בשגיאות באתרים עצמם. המעקב במערכת הפומבית מביא לשני יתרונות ראשיים:

 1. מודעות גדולה יותר מצד בוני אתרים לתקנים, ולכך שיש קהל המעוניין באתרים הבנויים לתקנים אלו.
 2. שיתוף פעולה בין הגולשים בשכנוע בעלי האתרים בחשיבות תיקון אתרם.

מהם השינויים שנעשו ברכיב Tech Evangelism?

בכדי לאפשר שימוש יעיל יותר במערכת המעקב והקלת הנטל על הפעילים, נעשו כמה שינויים:

 • חלוקה מחדש של תתי הרכיב לפי שפות ולא רק לפי מיקום. לדוגמא- מעקב אחרי באגים שקשורים לאתרים ישראליים, נעשה עד עכשיו בתת-הרכיב middle east. עכשיו, אחרי השינוי, חולקו הבאגים לשני תתי רכיבים- עברית וערבית. תת רכיב ה- middle east נשאר, אך הוא מיועד עתה למעקב אחרי אתרים במזרח התיכון שאינם עברית בלבד או ערבית בלבד.
 • יצירת כתובת דואר ג'נרית כאחראית על הרכיב. כך, האחראי על הבאגים הקשורים לעברית הוא hebrew@evangelism.bugs. דבר זה מאפשר לכמה אנשים לקחת אחריות על באגים ולטפל בהם, ומסיר את ההגבלה של שני אנשים בלבד כמו שהיה קודם.
 • מעקב קל יותר אחרי באגים- קודם, מי שרצה הודעה לדואר על כל באג חדש בנושא, היה צריך להגדיר לבאגזילה לעקוב אחרי אחד האנשים האחראיים לנושא. החסרון היה, שיחד עם הבאגים הקשורים לאתרים עבריים, המשתמש קיבל הודעות על באגים אחרים שהאחראי הנצפה עבד עליהם. בעקבות השינוי, יש צורך לעקוב רק אחרי hebrew@evangelism.bug (או arabic@evangelism.bugs ) כך שמקבלים רק הודעות על הבאגים שמעונינים בהם, ולא על באגים אחרים.

איך אוכל לסייע למאמץ התאמת אתרים לתקנים?

קודם כל- תודה על הרצון והנכונות לעזור! יש מספר דרכים בהן אפשר לסייע:

 • דיווח בבאגזילה על אתרים שאינם פועלים/מציגים כשורה בדפדפנים שאינם אינטרנט אקספלורר.
 • מעבר על דיווחים קיימים, וניפוי דיווחים כפולים, דיווחים שתוקנו, ובידוד המרכיב הבעייתי באתרים המדווחים. הוספת מידע בתוך הבאג על דרכים ליצירת קשר עם בעל האתר.
 • שליחת מכתבים לבעלי האתרים, עם הפנייה לדיווח הפומבי בבאגזילה, ובקשה מנומסת לתיקון האתר. (תבנית כללית "רשמית" בעברית למכתב אפשר למצוא כאן. אישית, אני מעדיפה להשתמש בגירסה מקוצרת שהכנתי, שאפשר למצוא כאן). אחרי שהמכתב נשלח, יש לציין זאת בבאג, כולל הכתובת אליה נשלח, וציון התגובה (אם התקבלה). בנוסף, יש לשנות את סטטוט הבאג ל-assigned , כך שאחרים ידעו שהבאג נמצא בטיפול.

טיפים לכתיבת באגים בנושא evangelism בבאגזילה

 • לפני פתיחת באג חדש, יש לערוך חיפוש בשביל לאתר באגים קיימים באותו נושא, ולמניעת כפילויות.
 • בכותרת הבאג, יש לכלול את כתובת האתר (אפשר להשמיט את ה http://www ) , ותיאור תמציתי של הבעייה.
 • יש לכלול את כתובת האתר לא רק בכותרת ובשדה הכתובת, אלא גם בגוף הדיווח עצמו. כך מתקבל קישור ישיר לאתר, דבר החוסך זמן למי שעובר על מספר גדול של באגים.
 • יש לכלול תיאור מדוייק של הבעייה באתר, ומידע על הדפדפן (וגירסתו!) ומערכת ההפעלה בה אתם משתמשים.
 • אם אתם יודעים מעט html או java script, צרפו לבאג מידע בקשר לאיזור הבעייתי בקוד. (לדוגמא- "זיהוי לא נכון של הדפדפן" "שימוש ב document.all")
 • אל תניחו שמי שעובד על הבאג הוא בעל גישה לאינטרנט אקספלורר. במקום לציין "השוו עם הדף באקספלורר" צרפו צילום מסך או תיאור של מראה האתר ה"נכון".
 • צרפו במידת האפשר את פרטי ההתקשרות לבעל האתר, כפי שהם מופיעים באתר. הדבר נכון במיוחד לגבי אתרים שבהם מידע זה בלתי נגיש למי שאינו משתמש באינטרנט אקספלורר (ראו סעיף קודם).

קישורים נוספים

Copyright © 1998-2003 The Mozilla Organization
and Hebrew localization team.
עודכן לאחרונה: 17/04/08