גיליון סגנונות גלובלי

מתוך וויקי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

גיליון סגנונות (Stylesheet) הינו שיטה מודרנית להגדרת עיצוב עבור אלמנטים בעמודי HTML. כשמדובר ב־Mozilla, ניתן להשתמש ביכולות אלו גם עבור ממשק המשתמש. מידע נוסף על גיליונות סגנונות ופרקי לימוד, ניתן למצוא באתר W3Schools. דפדפנים מבוססי Mozilla כוללים שני גליונות גלובלים (המיועדים לעריכת המשתמש) עבור כל פרופיל: userContent.css ו־userChrome.css. שניהם נמצאים בתיקיית הפרופיל, בתת תיקייה chrome.

userContent.css

בקובץ זה ניתן לקבוע הגדרות סגנון שיכנסו לתוקף עבור כל דף בו תבקרו (ובאמצעות הרחבה ניתן גם להכניס הגדרות לתוקף בעבור אתר מסוים בלבד). ההגדרה הבאה למשל, תקבע כי טקסט בתיבות-עריכה יוצג בגודל-גופן הזהה לגודל הגופן בדף: <monospace dir="ltr"> textarea {

 font-size: 100%;

} </monospace>

את הגדרות אלה ודומות להן יש להוסיף לקובץ userContent.css שבתיקיית הפרופיל שלכם. שימו לב: כברירת מחדל, תיקיית הפרופיל אינה כוללת את קובץ זה ויש ליצור אותו (כקובץ טקסט פשוט). השינויים שהכנסתם לקובץ זה יכנסו לתוקף בפעם הבאה שתפעילו את הדפדפן.

הדגל important!

הגדרה כמו זו המוצעת למעלה עובדת כל עוד לא הוגדר אחרת בקובץ הסגנונות הפרטי של הדף בו אתם מבקרים. במילים אחרות: להגדרה לא תהיה כל השפעה אם יוצר האתר קבע הגדרת סגנון שונה עבור אותו מאפיין. כדי למנוע התנהגות זו, ניתן להוסיף את הדגל important! בסוף ההגדרות הרצויות (לפני הנקודה-פסיק), כך למשל תראה ההגדרה שמלמעלה: <monospace dir="ltr"> textarea {

 font-size: 100% !important;

} </monospace>

הוספת דגל זה דורסת את הגדרות הסגנון המקבילות שקבע יוצר הדף.

userChrome.css

הקובץ userChrome.css נמצא לצידו של הקובץ userContent.css, אך קובץ זה שולט על העיצוב של הדפדפן עצמו. טכנולוגיית ה-XUL הייחודית של מוזילה מגדירה את כל הפקדים בממשק המשתמש בעזרת קבצי XML, ומשום כך, ניתן לעצב את הממשק בעזרת חוקי CSS. כדי לדעת מה ה-id של כל פקד, יש להשתמש ב-DOM Inspector כדי לבחון את חלונות התוכנה עצמה.

מה אפשר לעשות עם זה?

מספר דוגמאות:

  • URIid - ההרחבה URIid מוסיפה פונקציונליות נוספת ל-userContent.css ומאפשרת להכניס לתוקף הגדרות עבור אתרים מסוימים בלבד.
  • Stylish - הרחבה בסגנון GreaseMonkey המאפשרת למשתמש לשנות את גליון העיצוב של האתר דרך הדפדפן, ובכך לשנות את עיצוב הדף כך שיתאים לצרכיו ולהתגבר על חלק מהבעיות באתרים השונים.


קישור קצר לדף זה: GlobalCSS