גופנים

מתוך וויקי
גרסה מ־22:38, 26 באפריל 2004 מאת Prognathous (שיחה | תרומות)

(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פונטים

ברירת המחדל של מוזילה אינה מוצלחת עבור דפים עם טקסט עברי. מומלץ מאוד לשנות את פונט ברירת המחדל ל-Sans Serif. ההגדרה הזו משפיעה על כל השפות (ראו באג 95227 תחת קישורים). את שאר ההגדרות מומלץ לשנות לעברית, Unicode ו-Western ולכל שפה אחרת שבה אתם משתמשים.

פונטים מומלצים תחת Windows

הגדרות הפונטים מופיעות במוזילה תחת Edit -> Preferences -> Appearance

  • את Proportional שנו כאמור ל-Sans Serif
  • את Sans Serif שנו ל-Tahoma או Arial (הראשון נראה מעט גדול מהרגיל, אבל מציג כראוי את כל סימני הפיסוק העבריים – כולל האיזוטריים שבהם)
  • תחת Serif וודאו שמוגדר Narkisim
  • את Monospace שנו ל-Courier New

הבדלים בין פונטים שונים

Sans Serif מול Serif

בהקשר של מוזילה, ההבדל העקרי בין שתי משפחות הפונטים האלו הוא בקריאות על המסך. פונטים מסוג Serif מצויינים לדפוס, אבל נראים עמוסים ומיושנים על מסך מחשב. לעומתם פונטים מסוג Sans Serif קריאים יותר על המסך אבל נראים פשוטים בדפוס.

קל לראות את ההבדל בין שתי משפחות הפונטים באות האנגלית ״I״. בפונט מסוג Sans Serif (למשל Arial) האות נראית כמו קו אנכי פשוט. בפונט מסוג Serif (למשל Times New Roman) אפשר לראות שנוספים לקו הזה שני קוים אופקים קצרים - בחלק העליון ובחלק התחתון של האות.

‏Monospace מול Proportional

פונטים מסוג Monospace הם בעלי רוחב קבוע. התווים ״1״ ו-״W״ תופסים את אותו הרוחב בדיוק. בפונטים מסוג Proportional הרוחב משתנה בהתאם לרוחב התו - תווים רחבים תופסים יותר מקום מתווים צרים.

בפונטים מסוג Monospace נעשה בעיקר שימוש בטקסט פשוט, שבו הרוחב הקבוע שלהם שימושי לעימוד טבלאות. לעומת זאת, ברוב הדפים שבהם יש טקסט עשיר (מרבית דפי האינטרנט) נעשה שימוש בפונטים מסוג Proportional שנראים אסתטיים וקריאים יותר.

קישוריםתרמו לדף זה: Prognathous