סוכן משתמש

מתוך וויקי
גרסה מ־19:11, 9 בספטמבר 2010 מאת תומר (שיחה | תרומות)

(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מחרוזת סוכן המשתמש (באנגלית: User Agent) זוהי מחרוזת שמהווה זיהוי ייחודי לסוג הדפדפן שבשימוש. המחרוזת נשלחת אל השרת המפעיל את האתר בכל בקשה לדף. ניתן לגשת ולקרוא מחרוזת זו באמצעות תסריט JavaScript, כמו גם באמצעות שפות תכנות בצד השרת. מחרוזת זו משמשת לאתרים לדעת באיזה דפדפן אתה משתמש לצורך מספר סיבות. למשל, מנהלי אתרים רבים משתמשים במידע הזה לצורך ביצוע סטטיסטיקות על אחוזי השימוש בכל דפדפן ודפדפן, אחרים משתמשים בטכניקה זו כדי למנוע מדפדפנים מסויימים גישה, ואחרים לצורך אספקת גירסאות שונות של הדף בהתאם לסוג הדפדפן והתמיכה שלו בתקנים השונים.

מחרוזת סוכן המשתמש מורכבת לרוב משם המנוע, תיאור פרטני יותר של יכולותיו, ומיד לאחר מכן דברים נוספים בהם נעשה שימוש. למשל, עבור פיירפוקס 1.0.4, התקבלה אצלי מחרוזת ההזדהות הבאה:

Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; he-IL; rv:1.7.8) Gecko/20050511 Firefox/1.0.4

הדפדפן מבוסס על מנוע בשם מוזילה 5.0, תחת פלטפורמת חלונות, בגירסה תומכת הצפנה ברמה של 128 ביט, חלונות אלפיים, ממשק עברי, גירסה 1.7.8 של מוזילה. בהמשך ניתן לראות את הגירסה של מנוע Gecko שבשימוש (המספרים מהווים בין היתר את תאריך הגירסה), ולבסוף - השם המוכר של הדפדפן.

מידע נוסף על מחרוזות הזיהוי של הדפדפנים השונים ניתן למצוא תחת הערך User Agent בוויקיפידה.

מסיבות הסטוריות Netscape השתמשו תמיד במחרוזת שמתחילה ב-Mozilla (שהיווה את שם הקוד של הדפדפן החל משלבים מאד מוקדמים). בעוד מייקרוסופט ניסו להתחמק ולהזדהות בשם "תואם-מוזילה", על-מנת שאתרים שדרשו שימוש בנטסקייפ לצורך גישה לתכניהם יהיו קריאים גם תחת הדפדפן שלהם, ואחרונים חביבים הדפדפנים אופרה, קונקר וספארי, שמזדהים בתור אינטרנט אקספלורר, על-מנת שאתרים יחשבו כי ברשות המשתמש אינטרנט אקספלורר ולא יחסמו אותם.

כחלק משיפור השמירה על פרטיות הגולש ומניעת הזיהוי שלו, הוחלט כי ב־Firefox 4.0 והילך יקוצצו מספר פרמטרים משורת הזיהוי של הדפדפן, בניהם מידע על רמת ההצפנה (כל הדפדפנים תומכים כיום ברמה הגבוהה ביותר שהופיעה במחרוזת הזיהוי) ושפת ממשק הדפדפן. מידע נוסף בנושא כאן.

זיהוי מחרוזת סוכן המשתמש

ניתן לראות את מחרוזת סוכן המשתמש שלך באמצעות ג'אווה-סקריפט דרך navigator.userAgent. אם נרצה לראות את המחרוזת דרך הדפדפן, מספיק שנקליד javascript:alert(navigator.userAgent) בשורת הכתובת, ולאחר לחיצה על Go/לך יוקפץ חלון המכיל את מחרוזת ההזדהות הרלוונטית.

דרך קוד צד-שרת ניתן לקרוא את המחרוזת דרך כותרי ה-HTTP שסופקו לשרת. למשל, דרך PHP -

<?php echo $_SERVER['HTTP_USER_AGENT']; ?>

שינוי מחרוזת ההזדהות של הדפדפן

ניתן לשנות את מחרוזת ההזדהות של הדפדפן בשני אופנים - באמצעות ההעדפה general.useragent.override ב-about:config או user.js, או באמצעות הרחבה.

ההרחבה User Agent Switcher מספקת את הסחורה די טוב, ומאפשרת לבחור את מחרוזת ההזדהות מתפריט. בניגוד לשינוי קבוע, הגדרת ההזדהות תפוג בהפעלה מחדש של הדפדפן.

toolbar.gif

  • במידה ואין צורך מעשי בשינוי הגדרת ההזדהות של הדפדפן, מומלץ להשאירה כברירת מחדל, כך בעלי אתרים ידעו מראש כי אתם משתמשים בדפדפן פיירפוקס, וידאגו לנוחיות משתמשי הדפדפנים התקניים באתר.
  • אם ואתר חוסם אותך עם ההזדהות הרגילה אך ברגע שהמחרוזת משתנה לדפדפן אחר כלשהו (אינטרנט אקספלורר, לדוגמה) האתר מתפקד כראוי, כדאי מאד להודיע על כך לבעלי האתר על-מנת שהם יסירו את החסימה הלא נחוצה בהקדם.


קישור קצר לדף זה: UserAgent

תרמו לדף זה: תומר