קידודי עברית

מתוך וויקי
גרסה מ־14:41, 1 במרץ 2008 מאת אורי (שיחה | תרומות) (הקידודים הקיימים: iso-8859- ו-iso-8859-e הם לא אותו הדבר. ראו: http://www.faqs.org/rfcs/rfc1556.html)

(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הקידודים הקיימים

קיימים מספר קידודים עבור עברית:

ISO-8859-8 עברית ויזואלית. כל הטקסט העברי נכתב במהופך ("םולש" במקום "שלום"). כיום כמעט ולא משתמשים בקידוד זה, והוא קיים במוזילה בעיקר עבור תמיכה לאחור.
ISO-8859-8-i קידוד עברית לוגית. משתמש בסט אותיות זהה ל-ISO-8859-8, אבל סדר האותיות בקובץ לא הפוך. בגירסתו האחרונה, הקידוד כולל תמיכה בתווי בקרה.
ISO-8859-8-e עברית עם כיווניות מפורשת (האותיות מופיעות בסדר לוגי, עם תווי בקרה שקובעים כיצד הן תוצגנה). מעולם לא היה בשימוש נרחב, ואין להשתמש בו.
Windows-1255 קידוד שנוצר ע"י מיקרוסופט ומהווה הרחבה ל-ISO-8859-8-i. הוא דומה לקידוד של ISO, למעט מספר תוספות קטנות כגון תמיכה בניקוד.
Unicode (בדרך כלל:UTF-8) הקידוד שעתיד להחליף את כל הגדרות הקידוד הקיימות כיום. בקידוד זה מופיעות כל השפות הקיימות, וניתן לשלב טקסט בכל שפה באותו הדף. ישנם מספר קידודים שונים ליוניקוד, אך הבחירה בניהם לרוב תקינה, וקצרה היריעה מלפרט אותם בדף זה. UTF-8 הוא הנפוץ שבהם.

קידוד ברירת מחדל

יקרה לעיתים שתתקלו בעמודים שבהם יש לקבוע ידנית את הקידוד על מנת לקבל עמוד קריא (הסיבה לכך בדרך כלל, היא כי כותב העמוד לא הגדיר קידוד/הגדיר קידוד שגוי). כדי להקטין את מספר הפעמים שתתקלו בתופעה הזו, כדאי לקבוע את הקידוד העברי Hebrew (Windows-1255) כקידוד ברירת המחדל.

DefaultEncoding.png

את קידוד ברירת המחדל ניתן לקבוע דרך Edit->Preferences->Navigator->Languages ב-Mozilla Suite או דרך Tools->Options->General->Languages ב-Firefox‏.

באיזה קידוד כדאי להשתמש לאתר חדש

לאתר המכיל עברית (ואולי אנגלית) בלבד, מומלץ להשתמש באחד הקידודים הלוגיים הרגילים, windows-1255 או iso-8859-8-i. קידודים אלה שומרים כל אות בבית אחד. אם אתה מתכוון לשלב גם שפות אחרות באותו דף (למשל, עברית וערבית, או עברית ורוסית), הפתרון הנוח ביותר הוא יוניקוד, השומר כל אות בשני בתים (מה שעשוי להגדיל את משקל הדף). קח בחשבון שעל מערכות הפעלה שאינן תומכות ביוניקוד (כמו למשל Windows® 98SE ומטה) יתכן ולא יהיו גופנים מתאימים להצגת כל השפות. במקרה זה, אם האתר יוצג על מערכת הפעלה שאינה מכילה תמיכה באחת השפות, יתכן שהטקסט בשפה זו יוצג כסימני שאלה.


תרמו לדף זה: ‫תומר, ‫Prognathous, ‫Mano ואחרים.